bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, tenké črevo, intestinum tenue, duodenum, jejunum, ileum, dom byliniek

Tenké črevo

Stručne

Tenké črevo je kľúčovou časťou tráviaceho systému. Priemerná dĺžka tenkého čreva je 3 až 5 metrov. Delí sa na tri časti

  • dvanástnik,
  • jejunum
  • ileum.

Dvanástnik je najkratší úsek, v priemere meria do 35 cm. Proximálny koniec dvanástnika je spojený so žalúdkom, oddelený pylorom, a distálny koniec prechádza do začiatku jejuna. Dvanástnik obklopuje pankreas v tvare písmena "C" a prijíma chymus → polotekutú natrávenú potravu  zo žalúdka, pankreatické enzýmy a žlč z pečene; toto je jediná časť tenkého čreva, kde sú pri histológii prítomné Brunnerove žľazy.

Jejunum je dlhé približne 2,5 metra, obsahuje plicae circlees → svalové chlopne a klky na absorbovanie produktov trávenia.

Ileum je posledná časť tenkého čreva, meria asi 3 metre a končí v slepom čreve. Absorbuje všetky konečné živiny, pričom hlavnými absorpčnými produktmi sú vitamín B12 a žlčové kyseliny.

Tenké črevo ukotvuje k zadnej strane brušnej steny blana, dvojitý záhyb podbrušnice, ktoré sa nazýva mezenterium. Mezenterium obsahuje krvné cievy, nervy a lymfatické cievy, ktoré zásobujú tenké črevo.

Funkcie tenkého čreva

Hlavnou funkciou tenkého čreva je rozklad potravy, vstrebávanie živín potrebných pre telo a zbavovanie sa nepotrebných zložiek. Hrá tiež úlohu v imunitnom systéme, pôsobí ako bariéra pre množstvo flóry, ktorá obýva črevá, a zabezpečuje, aby sa do tela nedostali žiadne škodlivé baktérie.

Dvanástnik je počiatočná časť tenkého čreva a je miestom, kde skutočne začína absorpcia.

V jejune sú absorbované cukry, aminokyseliny a mastné kyseliny.

Ileum absorbuje všetky zvyšné živiny, ktoré neboli absorbované dvanástnikom alebo jejunom, najmä vitamín B12, ako aj žlčové kyseliny, ktoré sa budú ďalej recyklovať.

Jejunum aj ileum sú peritoneálne.

slovník liečiteľa, tenké črevo, intestinum tenue, duodenum, jejunum, ileum, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje