bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Pečeň, slovník, Dom byliniek

Vedeli ste?

Jediný cicavec na svete je schopný obnoviť pečeň čo do funkcie aj tvaru a tým je zebra.

Človek dokáže regenerovať asi 25% hepatocitov..


Niektorí vedci sa domnievajú že grécki lekári vedeli o tejto schopnosti človeka vytvoriac si domnienku a odvolávajúc sa pritom na gréckeho Titána Promethea, ktorý bol pripútaný ku skale na Kaukaze, kde mu každý deň orol požieral pečeň, aby mu potom v noci dorástla.

čo je nové?   slovník   pečeň

Pečeň

Pečeň je žľaza s vonkajším vylučovaním s hmotnosťou 1,5 až 1,8 kg. Nachádza sa v pravej hornej časti brucha, pod pravou klenbou bránice (viď obrázok). Čiastočne presahuje až pod ľavú bránicovú klenbu.

Farba pečene je hnedočervená, konzistencia je mäkká a poddajná. Pečeň plní úlohu v rade životne dôležitých pochodov. Prebieha v nej metabolizmus sacharidov, lipidov a plazmatických lipoproteínov, syntéza proteínov, rozklad červených krviniek, ako aj likvidácia metabolicky zmenených molekúl proteínov. Okrem toho pečeň odchytáva toxíny a vylučuje cudzie látky.

Pečeň produkuje žlč , alkalickú tekutinu obsahujúcu cholesterol a žlčové kyseliny , ktorá pomáha metabolizovať tuky . Žlčník , malý vačok , ktorý sa nachádza tesne pod pečeňou, ukladá žlč produkovanú pečeňou, ktorá sa potom presunie do tenkého čreva na dokončenie trávenia. Vysoko špecializované tkanivo pečene pozostávajúce prevažne z hepatocytov , reguluje širokú škálu biochemických reakcií s veľkým objemom.

Pečeň je pripojená na krvný obeh dvoma veľkými krvnými cievami: pečeňovou tepnou a portálnou žilou. Pečeňová artéria vedie krv bohatú na kyslík priamo z  aorty, zatiaľ čo portálna žila vedie krv bohatú na strávené živiny z celého gastrointestinálneho traktu a tiež zo sleziny a pankreasu.  Tieto krvné cievy sa delia na malé kapiláry známe ako pečeňové sínusoidy, ktoré potom vedú k lalokom .

Metabolizmus v pečeni. Pečeň hrá hlavnú úlohu v metabolizme sacharidov, bielkovín, aminokyselín a lipidov.

Metabolizmus uhľohydrátov

Pečeň plní niekoľko úloh v metabolizme uhľohydrátov :

  • Pečeň syntetizuje a ukladá glykogén prostredníctvom glykogenézy → tvorby glykogénu z glukózy .

  • Keď je to potrebné, pečeň uvoľňuje glukózu do krvi vykonaním glykogenolýzy, rozkladu glykogénu na glukózu.

  • Pečeň je tiež zodpovedná za glukoneogenézu , čo je syntéza glukózy z určitých aminokyselín , laktátu alebo glycerolu . Tukové a pečeňové bunky produkujú glycerol rozkladom tuku, ktorý pečeň využíva na glukoneogenézu.

  • Pečeň tiež vykonáva glykoneogenézu , čo je syntéza glykogénu z kyseliny mliečnej.

Metabolizmus bielkovín

Pečeň je zodpovedná za hlavný metabolizmus bielkovín , syntézu a degradáciu. Všetky plazmatické proteíny okrem gama-globulínov sa syntetizujú v pečeni.  Je tiež zodpovedná za veľkú časť syntézy aminokyselín . Pečeň hrá úlohu pri tvorbe faktorov zrážanlivosti, ako aj pri tvorbe červených krviniek. Niektoré z proteínov syntetizovaných pečeňou zahŕňajú koagulačné faktory I-fibrinogén, II-protrombín,  ako aj proteín C, proteín S a antitrombín . Pečeň je hlavným miestom produkcie trombopoetínu, glykoproteínového hormónu, ktorý reguluje tvorbu krvných doštičiek v kostnej dreni.

Metabolizmus lipidov

Pečeň hrá niekoľko úloh v metabolizme lipidov : vykonáva syntézu cholesterolu , lipogenézu a produkciu triglyceridov a veľká časť telesných lipoproteínov sa syntetizuje v pečeni. Pečeň hrá kľúčovú úlohu pri trávení, pretože produkuje a vylučuje žlč (žltkastú tekutinu) potrebnú na emulgáciu tukov a pomáha vstrebávaniu vitamínu K zo stravy. Časť žlče odteká priamo do dvanástnika a časť sa ukladá v žlčníku. Pečeň produkuje inzulínu podobný rastový faktor 1 , polypeptidový proteínový hormón, ktorý hrá dôležitú úlohu v detskom raste a má naďalej anabolické účinkyu dospelých.

Pečeň je zodpovedná za rozklad inzulínu a iných hormónov. Pečeň rozkladá bilirubín prostredníctvom glukuronidácie , čím sa uľahčuje jeho vylučovanie do žlče. Pečeň je zodpovedná za rozklad a vylučovanie mnohých odpadových látok. Hrá kľúčovú úlohu pri rozklade alebo modifikácii toxických látok (napr. metylácia ) a väčšiny liekov v procese nazývanom metabolizmus liečiv . To niekedy vedie k toxicite , keď je metabolit toxickejší ako jeho prekurzor. Výhodne sú toxíny konjugované , aby sa využilo vylučovanie žlčou alebo močom. Pečeň premieňa amoniak na močovinu ako súčasť ornitínového cyklu alebo močovinového cyklu a močovina sa vylučuje močom.

Zásobník krvi

Keďže pečeň je roztiahnuteľný orgán, v jej cievach sa môže ukladať veľké množstvo krvi. Jeho normálny objem krvi, vrátane objemu v pečeňových žilách a v pečeňových dutinách, je asi 450 mililitrov alebo takmer 10 percent celkového objemu krvi v tele. Keď vysoký tlak v pravej predsieni spôsobí protitlak v pečeni, pečeň sa roztiahne a 0,5 až 1 liter krvi navyše sa príležitostne uloží do pečeňových žíl a dutín. K tomu dochádza najmä pri srdcovom zlyhaní s periférnym prekrvením. Pečeň je teda v skutočnosti veľký, expandovateľný, venózny orgán schopný pôsobiť ako cenný krvný rezervoár v čase nadmerného objemu krvi a schopný dodávať extra krv v časoch zníženého objemu krvi.

Produkcia lymfy

Pretože póry v pečeňových sínusoidoch sú veľmi priepustné a umožňujú ľahký prechod tekutiny aj bielkovín do perisinusoidálneho priestoru, lymfa odvádzajúca z pečene má zvyčajne koncentráciu bielkovín asi 6 g/dl, čo je len o niečo menej ako proteín. koncentrácia v plazme. Tiež vysoká permeabilita pečeňového sínusoidného epitelu umožňuje tvorbu veľkého množstva lymfy. Preto asi polovica všetkej lymfy vytvorenej v tele v pokojových podmienkach vzniká v pečeni.

bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje