bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje choroby žalúdka - ambulancia, dom byliniek

gastritída

Chcem vedieť viac o žalúdku

Vedeli ste?

Žalúdok potravu nielen trávi, ale aj skladuje. Za normálnych okolností dokáže  naraz poňať o niečo viac ako liter  jedla. Konštrukcia žalúdka umožňuje človeku zjesť viac jedla naraz, ktoré je potom postupne trávené. Podľa štruktúry jedla trávenie môže trvať štyri až šesť hodín, niekedy dlhšie. Čím vyšší je obsah tuku v potravine, tým dlhšie trvá jej trávenie.

čo je nové?  ambulancia     choroby žalúdka

Choroby žalúdka

zdroj: OZ Biosféra
zdroj: OZ Biosféra

Žalúdok je svalnatý, dutý orgán v gastrointestinálnom trakte. Žalúdok má rozšírenú štruktúru a funguje ako životne dôležitý tráviaci orgán. V tráviacom systéme je žalúdok zapojený do druhej fázy trávenia, ktorá nasleduje po žuvaní . Vykonáva chemický rozklad pomocou enzýmov a kyseliny chlorovodíkovej. Nachádza sa medzi pažerákom a tenkým črevom . Žalúdok vylučuje tráviace enzýmy a žalúdočnú kyselinu na pomoc pri trávení potravy. Pylorický zvierač riadi prechod čiastočne natrávenej potravy zo žalúdka do dvanástnika , kde sa pomocou peristaltiky posunie do čriev. Tento jednoduchý pohľad na žalúdok však ignoruje skutočnosť, že ide o najsofistikovanejší endokrinný orgán s jedinečnou fyziológiou, biochémiou, imunológiou a mikrobiológiou. Všetka potrava prehltnutá pažerákom musí najprv zvládnuť tento orgán a ako taký je žalúdok pravdepodobne najdôležitejším segmentom v rámcitráviaceho traktu. Jedinečná biologická funkcia sekrécie žalúdočnej kyseliny nielenže iniciuje tráviaci proces, ale pôsobí aj ako prvá línia obrany proti mikróbom z potravy. Normálna fyziológia a morfológia žalúdka môže byť narušená infekciou Helicobacter pylori, najbežnejšou chronickou bakteriálnou infekciou na svete a etiologickým pôvodcom väčšiny peptických vredov a rakoviny žalúdka

Tieto úvahy poskytujú budúci možný prístup k žalúdočným ochoreniam podložený konceptom, že zdravý žalúdok je vstupnou bránou k zdravému a vyváženému organizmu. Táto filozofia by mala posilniť akékoľvek úsilie v oblasti verejného zdravia určené na eradikáciu závažných žalúdočných chorôb vrátane rakoviny žalúdka.

choroby žalúdka - ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje