bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje hemoragická gastritída, ambulancia domu byiniek

Viac chorôb pažeráka, žalúdka a tenkého čreva

Aj keď sme uviedli v nadpise hemoragická, t.j. akútna gastritída, budeme sa venovať aj chronickej gastritíde - prevažne tým myslíme zápal v oblasti žalúdka a v prvej časti tenkého čreva.

Gastritída

Pojem "gastritída" definuje akýkoľvek histologicky potvrdený zápal žalúdočnej sliznice. Zvyčajne sa klasifikuje ako akútna alebo chronická, čo je klinický rozdiel, ktorý neznamená odlišný profil populácie zápalových buniek. Väčšina zápalov žalúdočnej sliznice je spontánna (klinicky akútna) a nespôsobuje žiadne trvalé anatomické zmeny. Chronická gastritída, ktorá nie je samoobmedzujúca gastritída, má rôzne etiológie, ale jej celosvetová epidemiológia sa prekrýva s infekciou H. pylori. Histológia rozlišuje dva hlavné fenotypy gastritídy: neatrofickú a atrofickú. Atrofia žalúdočnej sliznice je definovaná ako strata "vhodných" žliaz a je dôsledne uznávaná ako "rakovinové pole" pre nehereditárny (takzvaný "epidémia") adenokarcinóm žalúdka črevného typu.

Dlhodobý zápal sliznice žalúdka asociovaný s  H. pylori má za následok rôzne štrukturálne zmeny, vrátane  straty rezidentných žliaz  a/alebo ich nahradenie nevhodnými (metaplastickými) žľazovými jednotkami. Obe tieto situácie sú v súlade so súčasnou definíciou atrofie žalúdočnej sliznice. Metaplastický variant atrofie má dva hlavné fenotypy: pseudopylorickú metapláziu a črevnú metapláziu.  Pseudopylorická metaplázia (tiež nazývaná spazmolytická metaplázia exprimujúca polypeptid (SPEM)) postihuje iba korpus/fundus → oxyntické žľazy nahradené antrálnymi žľazovými jednotkami vylučujúcimi hlien. Na rozdiel od toho, črevná metaplázia môže ovplyvniť epitel vylučujúci hlien aj  oxyntický epitel. Histologická diagnóza IM sa opiera o detekciu buniek produkujúcich mucín a/alebo Panethových buniek.

hemoragická gastritída, ambulancia domu byiniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje