bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje diklofenak, slovnik bylinkára, dom byliniek

Názov "diklofenak" je odvodený od jeho chemického názvu: kyselina 2- ( 2,6 - dichlórranilino) fenyloctová. Diklofenak bol prvýkrát syntetizovaný Alfredom Sallmannom a Rudolfom Pfisterom a uvedený ako Voltaren spoločnosťou Ciba-Geigy (teraz Novartis ) v roku 1973, potom ho v roku 2015 kúpila spoločnosť GlaxoSmithKline.

Ak perorálne farmakologické prípravky obsahujú účinnú látku diklofenak, zvyčajne sú viazené na lekársky predpis. Topické prípravky - gély a maste sú dostupné bez lekárskeho predpisu.

Diklofenak

Stručne

Diklofenak , predávaný okrem iného pod značkou Voltaren alebo Flector, je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID) používané na liečbu bolesti a zápalových ochorení, ako je dna. Užíva sa perorálne vo forme tabliet alebo práškov rozpustných vo vode, rektálne v čapíku, používa sa injekčne alebo sa aplikuje na kožu.  Zlepšenie bolesti trvá až osem hodín. Hoci môže pomôcť zvládnuť symptómy bolesti počas zápalových procesov, nedokáže zvrátiť alebo zabrániť chronickému poškodeniu kĺbov, ktoré sa prejavuje pri osteoartritíde a reumatoidnej artritíde.

Signálne dráhy diklofenaku

Diklofenak patrí do skupiny fenyloctových kyselín a pôsobí na zníženie zápalu ako iné lieky tejto triedy. Má tiež analgetické vlastnosti a antipyretické účinky. Diklofenak využíva svoj účinok inhibíciou aktivity cyklooxygenáz-1 a 2 → COX-1 , resp COX-2 inhibíciou syntézy prostanoidov, ako sú prostaglandín-E2 (PGE2), prostacyklíny a tromboxány, ktoré sú základnými zložkami zápalovej a nociceptívnej odpovede. Kompetitívne inhibuje väzbu kyseliny arachidónovej na COX-1 a COX-2. Diklofenak inhibuje COX-1 a COX-2 relatívne rovnako, hoci dôkazy naznačujú, že má selektívnu inhibíciu COX-2, asi štvornásobne vyššiu ako inhibícia COX-1. Táto hodnota je ďaleko od hlásenej 20-násobnej selektivity inhibície COX-2 selektívnejších inhibítorov COX-2, ako je napr. Rofekoxib.  Diklofenak a iné NSAID majú tiež účinky pri blokovaní tvorby tromboxánov, najmä tromboxánu-B2 (TXB2). Diklofenak je považovaný za jeden z najúčinnejších inhibítorov produkcie PGE2; primárne prostanoidy sú zvýšené počas zápalovej odpovede.

Podávanie liekov s účinnou látkou diklofenak

Prípravky diklofenaku spájajú liečivo so soľou, ako je sodná, draselná alebo epolamínová soľ. Diklofenak sodný sa môže podávať perorálne ako tableta alebo suspenzia, intramuskulárne v roztoku, intravenózne v roztoku, transdermálne v géli alebo rektálne ako čapík. Diklofenak draselný je dostupný na perorálne podávanie vo forme tabliet alebo suspenzie. Diklofenak epolamín je dostupný ako transdermálna náplasť.

Pri perorálnom podaní sa diklofenak rýchlo absorbuje a viaže sa na albumín v plazme. Liečivo sa koncentruje v synoviálnych tekutinách, kde pôsobí ako NSAID na zmiernenie zápalov pohybového aparátu a chorôb. Má formy s predĺženým aj okamžitým uvoľňovaním, ktoré sa líšia v dávkach. Perorálne podávanie diklofenaku, podobne ako iné NSAID, prináša riziko gastrointestinálnych ťažkostí a odporúča sa užívať liek s jedlom alebo mliekom vo všetkých vekových skupinách. Okrem toho existujú formulácie diklofenaku kombinované s misoprostolom na zmiernenie gastrointestinálnych nežiaducich účinkov. Je bežnou praxou, že lekári predpisujú terapie na zníženie žalúdočnej kyseliny, ako sú inhibítory protónovej pumpy (PPI) na súbežné použitie s NSAID, aby sa znížilo riziko závažnejších gastrointestinálnych (GI) nežiaducich reakcií. Odporúčania môžu zahŕňať užívanie voľne predajných antacíd ako formy gastroprotekcie.

Diklofenak, podobne ako iné NSAID, sa má podávať v najnižšej účinnej dávke, aby sa dosiahli klinické ciele, aby sa obmedzilo riziko nežiaducich reakcií a toxicity.

Perorálny diklofenak sodný sa môže podávať v tabletách s oneskoreným alebo okamžitým uvoľňovaním v 25 až 150 mg tabletách, aby sa dosiahla celková denná dávka 100 - 150 mg denne. Tieto dávky sú pri ankylozujúcej spondylitíde, osteoartritíde a reumatoidnej artritíde. Lokálne je diklofenak sodný dostupný v gélových prípravkoch v koncentráciách od 1 do 3 %. Gél s 1 až 2 % sodnej soli diklofenaku je indikovaný na lokálne podanie pri osteoartróze v dávke do 16 g denne pri monoartróze kĺbov a do 32 g denne pri polyartritických kĺboch. 3% diklofenak sodný prípravok je vyhradený na liečbu aktinickej keratózy a má sa aplikovať dvakrát denne ako hybridná terapia. [2] [1] Intravenózny diklofenak sodný sa môže podávať ako 37,5 mg bolusová injekcia každých 6 hodín pri akútnej strednej až silnej bolesti. Intramuskulárny roztok diklofenaku prichádza ako roztok 75 mg/3 ml na zvládanie stredne silnej až silnej bolesti a podávanie sa zvyčajne uskutočňuje injekciou do veľkých svalových skupín, ako je stehno alebo zadok. Oftalmologické prípravky sa majú podávať ako 1 až 2 kvapky do postihnutého oka štyrikrát denne po operácii sivého zákalu a na liečbu fotofóbie a bolesti oka.

Vo všeobecnosti sa draselná soľ diklofenaku podáva buď v 25 mg alebo 50 mg dávkach 1 až 4-krát denne, pričom celkové dávky sa pohybujú medzi 50 až 200 mg denne. Táto liečba je indikovaným režimom pre migrény, osteoartritídu, generalizovanú bolesť, primárnu dysmenoreu a reumatoidnú artritídu.

Diklofenak epolamín je dostupný ako 1,3 % transdermálna náplasť, ktorá sa má aplikovať dvakrát denne na postihnutú oblasť na zmiernenie bolesti a zápalu.

Nežiadúce účinky a kontraindikácie diklofenaku

Diklofenak má mnoho podobných nežiaducich účinkov zdieľaných s liekmi zo skupiny NSAID v dôsledku inhibície enzýmov COX. Pretože sa zdá, že diklofenak pôsobí selektívnejšie na inhibíciu COX-2, má zvýšené súvisiace riziko kardiovaskulárnych príhod a menšie riziko gastrointestinálnych príhod, ale tento článok bude tiež skúmať gastrointestinálne riziko pre úplnosť. Nasledujúce vedľajšie účinky zahŕňajú systémové účinky, ktoré vznikajú pri systémovej expozícii diklofenaku. Je menej pravdepodobné, že sa budú podieľať na topickej aplikácii lieku, pretože existuje menšie riziko systémovej expozície lieku.

Kardiovaskulárne:

všetky NSAID, najmä selektívnejšie inhibítory COX-2, nesú zvýšené riziko infarktu myokardu (IM), srdcového zlyhania, mŕtvice a smrti. Riziko týchto príhod je horšie u pacientov s už existujúcou náchylnosťou na kardiovaskulárne ochorenie a so zvyšujúcimi sa dávkami. Preto je kľúčové na liečbu stavu pacienta použiť najnižšiu účinnú dávku. Inhibícia COX-2 znižuje syntézu prostaglandínu-I2 (PGI2), ktorý má kardioprotektívne účinky vo forme prevencie trombogenézy, zvýšeného krvného tlaku a tvorby aterosklerotických plátov. Riziko týchto príhod je horšie u pacientov s už existujúcou náchylnosťou na kardiovaskulárne ochorenie a so zvyšujúcimi sa dávkami. Inhibícia COX-2 znižuje syntézu prostaglandínu-I2 (PGI2), ktorý má kardioprotektívne účinky vo forme prevencie trombogenézy, zvýšeného krvného tlaku a tvorby aterosklerotických plátov. [7] COX-1 je zodpovedná za syntézu tromboxánu A2 (TXA2), protrombotického druhu, a nerovnováha medzi TXA2 a PGI2 môže prispieť k týmto zvýšeným kardiovaskulárnym príhodám.

Gastrointestinálne (GI):

NSAID, ktoré blokujú aktivitu COX-1, majú koreláciu s GI komplikáciami v dôsledku inhibície syntézy gastroprotektívnych činidiel, ako je PGE2 a iné prostaglandíny. Táto inhibícia vedie okrem iného k zníženej produkcii mucínu žalúdočnými epitelovými bunkami, menšej sekrécii bikarbonátu a menšej premene epiteliálnych buniek. Táto charakteristika liečiva vedie k celkovému zvýšenému riziku poškodenia žalúdočných epiteliálnych buniek sprostredkovaného kyselinou a zníženej schopnosti reproliferácie poškodených oblastí a vedie k poškodeniu GI v rozsahu od miernej erózie až po zjavnú ulceráciu viditeľnú endoskopiou. Je dôležité vziať do úvahy, že štúdie ukázali, že k poškodeniu GI dochádza počas dlhšieho obdobia vystavenia nepriaznivým účinkom NSAID na GI. preto lekári často predpisujú gastroprotektívne činidlo, ako je PPI alebo analóg PGE2 na zníženie produkcie kyseliny alebo zvýšenie gastroprotektívnej aktivity. Avšak selektívnejšie inhibítory COX-2, ako je diklofenak, znížili riziko GI nežiaducich účinkov, ako je krvácanie, perforácia a ulcerácia.[6]

Renálne:

Rozšírené užívanie NSAID tiež koreluje s rozvojom obličkových komplikácií. V tomto sú zapojené podobné mechanizmy syntézy ochranných prostaglandínov a sústreďujú sa na zníženú aktivitu PGE2 a PGI2 - tieto pôsobia na rozšírenie krvných ciev v obličkách, aby umožnili správnu perfúziu tkaniva. Znížená syntéza prostaglandínov súvisí so zníženou perfúziou obličiek a rozvojom akútneho poškodenia obličiek (AKI). Toto riziko sa zvyšuje u pacientov s predchádzajúcim poškodením obličiek a zníženým perfúznym tlakom.

Pečeňové:

NSAID vrátane diklofenaku môžu spôsobiť poškodenie pečene spôsobené liekmi a zvýšenie hladín pečeňových transamináz. Tieto udalosti sú zvyčajne prechodné a reverzibilné.  Aj keď je to zriedkavé, u pacientov vystavených dlhodobej liečbe NSAID sa môže vyvinúť hepatitída a čeliť život ohrozujúcim nežiaducim účinkom. Tieto sú častejšie u pacientov, ktorí dlhodobo užívajú diklofenak na reumatoidnú artritídu.

Anafylaxia: Anafylaxia na lieky NSAID je nezvyčajná reakcia, ale stále stojí za zmienku. U pacientov s anamnézou anafylaktických reakcií na túto triedu liekov je vyššie riziko vzniku podobnej reakcie ako na diklofenak. Príznaky týchto typov reakcií môžu zahŕňať žihľavku, návaly tepla, zmeny srdcovej frekvencie, bronchospazmus, angioedém, hypotenziu a iné.

Hematologické: zvýšené riziko krvácania súvisí s užívaním NSAID v dôsledku účinkov inhibície agregácie krvných doštičiek a adhézie prostredníctvom inhibície COX 1. V zriedkavých prípadoch sa u pacientov môže vyskytnúť neutropénia a aplastická anémia.

Dermatologické:

lokálna aplikácia diklofenaku môže spôsobiť mierne až stredné podráždenie kože v mieste aplikácie.

Kontraindikácie

Rovnako ako iné selektívne inhibítory COX-2, diklofenak je kontraindikovaný s upozornením FDA v rámčeku u pacientov s anamnézou zvýšeného kardiovaskulárneho rizika, ako je infarkt myokardu alebo mozgová príhoda. Diklofenak sa nemá používať pri operácii bypassu koronárnej artérie kvôli vyššiemu riziku IM a cievnej mozgovej príhody. Diklofenak je tiež uvedený ako liek na zozname piva a je potrebné sa mu vyhnúť u starších pacientov kvôli možným nežiaducim účinkom na kardiovaskulárny a gastrointestinálny systém. Je tiež kontraindikovaný u pacientov s anamnézou anafylaktoidnej reakcie na NSAID.

Diklofenak je tiež kontraindikovaný u pacientov s miernou alebo závažnou renálnou insuficienciou z dôvodu potenciálnych negatívnych účinkov zníženej renálnej perfúzie. Lekári nemajú používať diklofenak ani iné NSAID u pacientov s anamnézou gastrointestinálneho krvácania alebo ulcerácií. Špeciálne sledovanie je potrebné zvážiť u pacientov s infekciou Helicobacter pylori v anamnéze . Formulácie diklofenaku s misoprostolom sú kontraindikované u gravidných žien z dôvodu možných vedľajších účinkov zahŕňajúcich stratu tehotenstva spojenú s misoprostolom.

diklofenak, slovnik bylinkára, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje