bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, estrogen, ženský hormón, menopauza, návaly tepla, dom byliniek

Estrogen

Stručne

Skupinu steroidných hormónov spoločne nazývaných estrogénmi tvoria hormóny

  1. estradiol

  2. estrón

  3. estriol

Všetky estrogény sú hydrofóbne → nerozpustné vo vode, takže, sú v krvi naviazané a transportované na globulín viažúci pohlavné hormóny → SHBG. Aj keď sú estrógény známe ako ženské hormóny, produkujúich ich aj muži

Kde sa tvoria estrogény?

Estrogény sa tvoria u žien vo vaječníkoch, počas tehotenstva aj v placente → estriol, u mužov v semenníkoch, spoločne  v tukových bunkách a v nadobličkách. 

Aké majú estrogény úlohy v organizme?

Na začiatku puberty hrá estrogén úlohu vo vývoji sekundárnych pohlavných znakov žien, ako sú prsia, širšie boky, ochlpenie a ochlpenie v podpazuší.

Estrogén tiež pomáha regulovať menštruačný cyklus, kontroluje rast sliznice maternice počas prvej časti cyklu. Ak nedôjde k oplodneniu ženského vajíčka, hladina estrogénu sa prudko zníži a začne menštruácia. Ak je vajíčko oplodnené, estrogén spolupracuje s progesterónom, ďalším hormónom, na zastavenie ovulácie počas tehotenstva. Estrogén kontroluje laktáciu a iné zmeny v prsníkoch, a to aj v období dospievania a počas tehotenstva.

Estrogén je nápomocný pri tvorbe kostí, spolupracuje s vitamínom D, vápnikom a ďalšími hormónmi, aby účinne odbúraval a obnovoval kosti podľa prirodzených procesov v tele. Keď hladina estrogénu v strednom veku začne klesať, proces obnovy kostí sa spomaľuje, pričom ženy po menopauze nakoniec odbúravajú viac kostí, ako produkujú. To je dôvod, prečo ženy po menopauze majú štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť osteoporózou ako muži.

Estrogény znižujú množstvo cholesterolu v plozme - stúpajú TAG a klesajú LDL → lipoproteíny s nízkou hustotou. To vysvetľuje nižší výskyt kardiovaskulárnych ochorení u žien v reprodukčnom veku.

Estrogén tiež hrá úlohu pri zrážaní krvi, udržiavaní pevnosti a hrúbky vaginálnej steny a výstelky močovej rúry, vaginálnej lubrikácii a mnohých ďalších telesných funkciách.

Estrogén tiež ovplyvňuje činnosť mozgu. Nízke hladiny estrogénu sú spojené so zníženou náladou.

U mužov sa predpokladá, že estrogén ovplyvňuje počet spermií. Muži s nadváhou sú častejšie postihnutí nízkym počtom spermií v dôsledku estrogénu, pretože u obéznych je viac tukového tkaniva, ktoré môže spustiť tvorbu nadbytočného estrogénu.

Zmeny hladín estrogénov v organizme

Hladina estrogénu sa prirodzene zvyšuje počas puberty a počas tehotenstva. Hladiny estrogénu klesajú po menopauze alebo po skončení menštrácie. Toto zníženie produkcie estrogénu môže spôsobiť príznaky, ako sú návaly horúčavy, vaginálna suchosť a strata chuti na sex. Hladina estrogénu klesá aj po pôrode.

Medzi ďalšie stavy, ktoré môžu spôsobiť pokles hladín estrogénu, patrí hypogonadizmus →  znížená funkcia vaječníkov a syndróm polycystických vaječníkov. Extrémne cvičenie a anorexia môžu tiež spôsobiť zníženie hladín estrogénu, pretože ženy s nízkym telesným tukom nemusia byť schopné produkovať dostatočné množstvo estrogénu.

Niektoré ženy s nealkoholickým tukovým ochorením pečene môžu po menopauze mať dlhotrvajúci nedostatok estrogénu, čo zvyšuje riziko závažnejšej fibrózy.

slovník liečiteľa, estrogen, ženský hormón, menopauza, návaly tepla, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje