bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, fytosteroly, dom byliniek

Fytosteroly

Stručne

Fytosteroly patria do rodiny sterolov steroidných alkoholov s hydroxylovou skupinou bez aromatického jadra. Už s názvu je zrejmé, že ide o steroly nachádzajúce sa v rastlínných bunkách.

Mechanizmus pôsobenia

Fytosteroly sú dôležité pre rastlinné bunky. Na rozdiel od živočíšnych a hubových buniek, ktoré obsahujú jeden hlavný sterol, rastlinné bunky syntetizujú celý rad sterolových zmesí, v ktorých prevláda sitosterol a stigmasterol. ​​Sitosterol reguluje fluiditu a permeabilitu membrán podobným spôsobom ako cholesterol v bunkových membránach cicavcov. Rastlinné steroly môžu tiež modulovať aktivitu membránovo viazaných enzýmov. Fytosteroly sú tiež spojené s adaptáciou rastlín na teplotu a imunitou rastlín proti patogénom.

Kde sa fytosteroly nachádzajú?

Najbohatšími prirodzene sa vyskytujúcimi zdrojmi fytosterolov sú rastlinné oleje. Steroly môžu byť prítomné vo voľnej forme alebo  ako estery mastných kyselín a glykolipidy. Viazaná forma je zvyčajne hydrolyzovaná v tenkom čreve pankreatickými enzýmami. Niektoré zo sterolov sa odstránia počas počas rafinácie olejov a tukov, avšak bez zmeny ich relatívneho zloženia. Steroly sú preto užitočným nástrojom pri kontrole pravosti panenských rastlinných olejov. Z rastlín a ich častí bohatých na fytosteroly menujeme olivy, kukurica, kokos, palma, repka, slnečnica a pod.

Terapeutické účinky

Konzumácia fytosterolov vedie k zníženiu celkového cholesterolu. Deje sa to tak, že cholesterol sa dostáva do krvi cez steny tenkého čreva naviazaný na tzv. micely. Fytosteroly, ktoré majú podobnú štruktúru ako cholesterol, sa dokážu naviazať na micely skôr a zabránia mu prejsť z tenkého čreva do krvného obehu, takže cholesterol sa z tela vyplaví [doc. MUDr. Iveta Vaverková, SME/2015]
Hladina cholesterolu v krvi sa môže znížiť v priemere o 7 až 10,5%, ak skonzumujeme denne 1,5 až 2,4 gramov rastlinných sterolov a stanolov denne, čo je účinok zvyčajne stanovený do 2-3 týždňov. Dlhodobejšie štúdie trvajúce až 85 týždňov ukázali, že účinok na znižovanie cholesterolu môže byť trvalý. [Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA)]

slovník liečiteľa, fytosteroly, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje