bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár angelika čínska, angelica chinesis, dom byliniek

Výrobky z angeliky čínskej 

čo je nové?   herbár    angelika čínska

Herbár - angelika čínska

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Apiales

  8. Podčeľaď: Apiaceae

  9. Rod: Angelica

  10. Druh: Angelica sinensis

POPIS

Angelica sinensis, bežne známa aj ako dong quai zjednodušená čínština :当归; tradičná čínština :當歸;  alebo ženský ženšen , je bylina patriaca do čeľade Apiaceae , pôvodom z Číny . Angelica sinensis rastie v chladných vysokohorských horách vo východnej Ázii. Žltohnedý koreň rastliny sa zbiera na jeseň a je známym čínskym liekom, ktorý sa používa už tisíce rokov. Naživo som angeliku čínsku nikdy nevidel.

STANOVIŠTIA

Podľa vyobrazenie sa podobá na našu archangeliku lekársku, ktorú som objavil na Liptove - nad obcou Liptovská Lúžna, pri potoku, ktorý odvodňuje severné svahy Kráľovej hole, rep jej malú časť. Bola to majestátna, 2,5 až 3 m vysoká rastlina s krásnym guľatým okvetím sýto žlto jemne zelenej j farby. Podľa dostupnej literatúry sa angelika čínska vyskytuje v južných oblastiach Ázie, v nadmorských výškach od 800 do 1500 m. vo vlhkom a mierne teplom prostredí.

LIEČITEĽSTVO

Radix Angelica Sinensis , sušený koreň Angelica sinensis ( Danggui ), je bylina používaná v čínskej medicíne na obohatenie krvi, podporu krvného obehu a moduláciu imunitného systému. Používa sa tiež na liečbu chronickej zápchy starších a oslabených ľudí, ako aj porúch menštruácie. Výskum ukázal, že Danggui a jeho aktívne zložky, ako antiartrosklerotické, antihypertenzívne, antioxidačné protizápalové látky, ktoré by obmedzovali agregáciu krvných doštičiek, sú účinné pri znižovaní veľkosti mozgového infarktu a zlepšovaní skóre neurologického deficitu, mám na mysli myastenické ochorenia poruchy prenosu signálov acetylcholínových receptorov.

Vazodilatácia a zlepšenie mikrocirkulácie

Oxid dusnatý (NO) sa syntetizuje so syntázou oxidu dusnatého (NOS), ktorá zahŕňa tri rôzne izoformy, a to endoteliálnu NOS (eNOS), neurónovú NOS (nNOS) a indukovateľnú NOS (iNOS). Zatiaľ čo nNOS a eNOS sú indukované za rôznych podmienok, ich aktivácia závisí od intracelulárneho Ca2 + na väzbu kalmodulínu. Pre svoje vazodilatačné účinky sa eNOS považuje za neuroprotektívny.  Je možné, že Danggui zvyšuje tvorbu NO a uvoľňuje endotel, čím obmedzuje výskyt infarktu. Kyselina ferulová znižuje krvný tlak  prostredníctvom účinkov na  eNOS; inhibíciu tromboxánu B2 na uvoľnenie  aorty; aktivita zachytávania reaktívnych foriem kyslíka (ROS) na zvýšenie dostupnosti NO v endotelovej bunke aorty.

Účinky proti artroskleróze

Mŕtvica je rozdelená do dvoch veľkých skupín podľa poškodenia mozgu, mozgový infarkt a mozgové krvácanie. Osemdesiat percent (80 %) pacientov s mozgovou príhodou trpí mozgovým infarktom. Mozgový infarkt je spôsobený najmä trombózou, embóliou alebo systémovou hemodynamickou hypertenziou. Ateroskleróza veľkých a malých tepien je hlavným prispievateľom k cerebrálnej trombóze. Etiológia aterosklerózy a mŕtvice súvisí so zápalom a genetickými faktormi. Ischemickému mozgovému infarktu možno predchádzať protizápalovými prostriedkami alebo liečbou cievnych ochorení, srdcových ochorení a hypertenzie. Korene angeliky čínskej a ich zložka  ferulát sodný majú antiaterogénne účinky.

Účinky proti agregácii krvných doštičiek

Činidlá proti agregácii krvných doštičiek, ako je aspirín, tiklopidín a klopidogrel, sa široko používajú na prevenciu sekundárnej ischemickej cievnej mozgovej príhody. Podávanie  aspirínu do šiestich hodín od začiatku ischemickej cievnej mozgovej príhody znižuje úmrtnosť pacientov.

Korene angeliky čínskej v závislosti od dávky inhibovali agregáciu trombocytov indukované adenozíndifosfátom (ADP) a trombocyty indukované kolagénom. Znížili agregáciu trombocytov o 87,9 %  s ADP-indukovanou agregáciou trombocytov a o 33,0 % s kolagénom indukovanou agregáciou trombocytov. Podávanie ferulátu sodného (0,2 g/kg, iv) znížilo ADP-indukovanú agregáciu krvných doštičiek o 38 %,  zatiaľ čo nižšia dávka (0,1 g/kg) znížila kolagénom indukovanú agregáciu krvných doštičiek o 81 %. 

Protizápalové účinky

Kyselina ferulová znižuje skóre mozgového infarktu inhibíciou prozíápalových sytokínov, napr.  IL-1β a TNF-α, reguluje expresiu adhéznych molekúl, ako je intercelulárna adhézna molekula-1 (ICAM-1), P-selektín a E-selektín v endoteli. Tieto adhézne molekuly uľahčujú translokáciu aktivovaných leukocytov do ischemického jadra. Okrem toho je v ischemickom jadre aktivovaný aj jadrový faktor-κB (NF-κB)

Korene angeliky čínskej znižujú infiltráciu zápalových buniek a expresiu mRNA TNF-a a TGF-ß1; tiež znižujú TNF-α a TGF-ß1 pozitívne bunky pri radiačne indukovanej pneumonitíde. 

Účinok koreňa angeliky čínskej na mozgový infarkt

Dávka 5 g/kg váhy koreňa angeliky čínskej môže zvýšiť  krvný obeh a metabolizmus neurónov. Môže znížiť riziko mozgového infarktu, skóre neurologického deficitu a zvýšil prietok krvi.

ZBER A SUŠENIE

bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje