bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje archangelika lekárska, herbár, dom byliniek, liečivé rastliny

Vedeli ste?

Angelica je latinské ženské meno, ktoré naznačuje anjelskú" rastlinu, možno pre jej vôňu a liečiteľské využitie. Archangelika pochádza z "anjela najvyššieho rádu", staro francúzskeho výrazu, alebo z gréckeho slova arkhangelos  (hlavný anjel). Podľa ľudovej tradície je archangelika pomenovaná po anjelovi, ktorý sa objavil v Európe sužovanej morom a ukázal mníchovi archangeliku ako liek.

Archangelika sa používa okrem liečiteľstva aj na dochutenie likérov alebo vermútov, omeliet a pstruhov. Dlhé svetlozelené stonky sa tiež kandizujú a používajú sa ako ozdoba jedla. Archangelika je jedinečná pre svoju prenikavú aromatickú  príjemnú vôňu, úplne odlišnú od feniklu , petržlenu , anízu , rasce alebo žeruchy. Prirovnáva sa k pižmu a borievke. Duté stonky archangeliky sú jedlé. Stonky sa zbierajú čisté od listov, kryštalizujú v cukrovom sirupe a farbia sa na zeleno ako ozdoba torty alebo ako cukrík.

čo je nové?   herbár    archangelika lekárska

Herbár - archangelika lekárska

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Apiales

  8. Podčeľaď: Apiaceae

  9. Rod: Angelica

  10. Druh:  Angelica archangelica

POPIS

Archangelika je dvojročná rastlina. Počas prvého roka rastú iba listy, ale počas druhého roka môže jeho ryhovaná stonka dosiahnuť výšku 2,5 metra. Koreň sa používa v prípravkoch na dochucovanie. listy archangeliky pozostávajú z mnohých malých lístkov rozdelených do troch hlavných skupín, z ktorých každá je opäť rozdelená do troch menších skupín. Okraje letákov sú jemne ozubené alebo zúbkované. Kvety, ktoré kvitnú v júli, sú malé a početné, žltkasté alebo zelenkasté, sú zoskupené do veľkých guľovitých dáždnikov, ktoré prinášajú svetložlté, podlhovasté plody. Angelika rastie len vo vlhkej pôde, najlepšie v blízkosti riek alebo nánosov vody.

LIEČITEĽSTVO

Semená angeliky majú podobné chemické zloženie ako korene, vrátane α - pinénu , β-pinénu, kamfénu , myrcénu , β- felandrénu , limonénu , karyofylénu , borneolu , karvónu a ďalších. Semená aj korene obsahujú kumaríny a furokumaríny. Medzi ne patrí archangelicín , hydrát oxypeucedanínu , bergapten , byakangelicín angelát , imperatorín , izoimperatorín , izoimpinelín ,  ostruthol , oxypeucedanin , phelopterin , psoralen a xantotoxín , možno izolovať z chloroformového extraktu koreňov A. archangelica ako aj niekoľko derivátov heraklenolu .  Výťažok z vodného koreňa A. archangelica obsahuje adenozín, koniferín , dva dihydrofurokumarínové glykozidy, apterín a marmesinín.

Všetky časti archangeliky, zvlásť korene a semená obsahujú významné množstvá účinných látok. Okrem toho synergické pôsobenie kumarínov a furokumarínov, spolu s adenozínom a glykozidmi zvyšuje terapeutický potenciál tejto rastliny na potláčanie bakeriálnych infekcii spôsobených helicobacter pylori a herpes simplex a zdravotnými ťažkosťami spojenými s týmito baktériami - opary a vriedky v ústnej dutine a nepríjemné infekcie žalúdka vrátane sprievodných symptómov, pálenia záhy, žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka.

Okrem toho niektoré formy exktratov z koreňa archangeliky, zvlášť esenciálny olej a etanolový macerát majú inhibičný účinok na baktérie staphylococcus aureus a escherichia coli a zdravotné ťažkosti spojené s infekciami týchto baktérii - zápaly močových ciest, močového mechúra a obličiek, podobne ako oleje z nadzemných častí archangeliky pôsobia proti hubám a plesniam.

Vodné maceráty z koreňa archangeliky vykazujú významné protirakovinové pôsobenie proti bunkám rakoviny prsníka, vrátane prevencie. Extrakty z plodov arachangeliky pôsobia proti rozvoju rakoviny pankreasu. Najnovšie poznatky z používania archangeliky poukazujú na jej účinky pri podpore kognitívnych schopností a potláčaní stresových reakcii.Okrem toho exkrakty z koreňa archangeliky majú významný antioxidačný potenciál, čo v konečnom dôsledku podporuje imunitný systém a predchádza mnohým nežiadúcim zápalovým reakciám i potenciálnym nádorovým ochoreniam.

ZBER A SUŠENIE

Archangelika je prekrásna rastlina, za predpokladu, že ju objavíte v plnom kvete. Zriedkakedy sa stane, že objavíte jej súvislý porast. Najviac príležitostí  sa naskytne pri potokoch a bystrinách, ktoré odvodňujú kopce nad 1000 m, napríklad v pohoriach Malej a Veľkej Fatry, alebo Nízkych Tatrách  Nádherné porasty archangeliky sa nám podarili objaviť nad obcou Liptovská Lúžna. Aj keď si uvedomujeme terapetickú silu koreňov a semien tejto rastliny, nedokázali sme zozbierať a vykopať korene a zničiť nádhernú scenériu krajinky a prirodzené krásu, ktorou príroda obdarila túto liečivú rastlinu.

Keď už sa odhodláte vykopať korene archangeliky, nezanechajte po sebe spúšť a upravte po sebe terén. Korene po zbere umyjeme, odstránime nečistoty, pozdĺžne narežeme a po presušené nakrájame priečne na menšie kúsky, ktoré v jednej vrstve necháme presušiť pri teplote do 40 C. Skladujeme bez prístupe svetla pri teplote do 20 C.

archangelika lekárska, herbár, dom byliniek, liečivé rastliny bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje