bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, cesnak medvedí, allium ursinum, dom byliniek

Výrobky z medvedieho cesnaku

Vedeli ste?

Druhové meno "ursinum" je latinského pôvodu, odvodené od " ursus " (medveď) a súvisí s ľudovými rozprávkami, podľa ktorých medvede po prebudení zo zimného spánku konzumujú túto rastlinu, aby z tela odstránili toxíny a nabrali silu.  Iná etymologická hypotéza sa týka "Ursa major", súhvezdia na severnej pologuli, možno preto, že A. ursinum bol, najmä pre starých Grékov, jedným z najsevernejšie rozšírených druhov Allium.

čo je nové?   herbár    cesnak medvedí

Herbár - cesnak medvedí

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Monocots

  6. Poradie: Asparagales

  7. Čeľaď: Amaryllidaceaes

  8. Podčeľaď: Alolioideae

  9. Rod: Allium

  10. Druh: Allium ursinum

POPIS

Cesnak medvedí cibuľová, trváca bylinná jednoklíčna rastlina, ktorá sa rozmnožuje predovšetkým semenami. Medvedí cesnak má jasne zelené, celistvookrajové, stopkaté, elipsovité listy dlhé do 25 cm. Kvety tvoria pologuľu s 10 až 20 bielymi kvetmi. Kvety sú hviezdicovité so šiestimi bielymi lístkami s priemerom asi 16-20 mm.

Medvedí vyrastá skoro, niekedy v polovičke marca v závislosti od podnebia a počasia. Kvitne od apríla do mája.

STANOVIŠTIA

Medvedí cesnak rastie v listnatých lesoch s vlhkými pôdami, preferuje mierne kyslé podmienky. Na týchto miestach vytvára súvislé porasty.Podľa dostupných informácii je domovom medvedieho cesnaku stredná Európa, rozšírený je dnes od západnej Ázie, cez Európu až po americký kontinent.

DOMÁCA KUCHYŇA

Listy medvedieho cesnaku sú jedlé; dajú sa použiť ako šalát, bylinky,  dusené ako zelenina,  do polievky alebo ako prísada do omáčky, ktorá môže nahradiť pesto namiesto bazalky. Listy sa tiež často používajú na výrobu cesnakového masla.  Stonky sa konzervujú solením a v Rusku sa jedia ako šalát. Niektoré syry, napríklad Cornish Yarg, majú kôru obalenú v listoch medvedieho cesnaku.  Jedlé sú aj cibule a kvety.

LIEČITEĽSTVO

Medvedí cesnak má výraznú cesnakovú vôňu spojenú s prítomnosťou zlúčenín obsahujúcich síru, ktoré sú najcharakteristickejšími zložkami cesnakovitých rastlín.

Z rôznych zlúčenín síry sú dôležité glutamylpeptidy a sulfoxid aliín a samozrejme tiosulfinát alicín. Prítomné sú však aj izoallín a propiín. Vo vzorke čerstvých listov zozbieraných v  Českej republike bol zaznamenaný aj etiín. (Kubec et al. 2000 ).

Oddávna sa medvedí cesnak používal na liečenie ochorení dýchacích ciest a v čerstvom stave na detoxikáciu pečene. Okrem toho sú extrakty medvedieho cesnaku aktívne pri agregácii krvných doštičiek a teda zrieďujú krv. Mechanizmus účinku bol podobný ako u referenčného lieku Clopidogrel (Hiyasat et al. 2009 ). 

Medvedí cesnak pomáha odbúravať stres vďaka vysokému obsahu horčíka, inhibuje dráhu ACE, ktorá je zodpovedná za vazokonstrikciu ciev a zvyšovanie tlaku v nich a pomáha  znižovať celkovú úroveň cholesterolu, pričom ale HDL cholesterol sa zvyšuje.

Alkoholové maceráty listov medvedieho cesnaku sú účinné proti niektorým baktériám, okrem iných: Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Salmonella enteritidis a huby: Cladosporium sp., Aspergillus niger , Rhizopus nigricans , Geotrichum candidum, S. fiidacocopharysis, S.(Synowiec et al. 2010).

Používanie cesnaku medvedieho je bezpečné. Zvýšte opatrnosť pri jeho zvýšenom príjme z dôvodu možného oxidačného poškodenia erytrocytov. Niektoré zložky medvedieho cesnaku → tetrasulfidy,  sú  toxické pre erytrocyty.

Boli opísané aj kazuistiky alergických reakcií na niektoré zložky cesnaku (Borelli et al. 2007) a také zlúčeniny ako dialyldisulfid, alylpropylsulfid a alicín boli identifikované ako alergény. 

ZBER A SUŠENIE

Ak sa vydáte v polovičke marca na výšľap do nižšie položeného, prevažne dubovo bukového lesa, pravdepodobne natrafíte na hojné porasty medvedieho cesnaku. Predmetom zberu sú listy, Najlepšie mladé listy, staršie a väčšie listy obsahujú už mnoho tanínov a trieslovín, z čoho sú horké a pre gastronomické účely nevhodné.

Odporúčame zbierať listy cesnaku po nakvitnutí, a to z dôvodu podobnosti s listami konvalinky voňavej [convallaria majalis], ktoré obsahujú jedovaté látky. Na obrázku je vidieť rozdiel v kvetenstve konvalinky a cesnaku. Pre každý prípad odporúčame listy cesnaku medvedieho, alebo listy toho, o čom si myslíme že cesnak medvedí je, potrieť medzi prstami. Výsledkom by mala intenzívna vôňa cesnaku.

herbár, cesnak medvedí, allium ursinum, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje