bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje prvosienka jarná, herbár, dom byliniek

Výrobky z prvosienky jarnej

Vedeli ste?

Prvosienka je jednou z prvých rastlín roka. Kvitne v období Venuše, bohyne jari. Pred pokresťančením bola zasvätená Freyi, germánskej bohyni lásky. Na korune mala malý kľúčik, ktorým otvárala srdcia ľudí a prebúdzala hibernujúce sily prírody. Iná legenda vysvetľuje, ako svätý Peter pustil zväzok kľúčov od nebeskej brány na zem. Anjel ho síce priniesol späť, no odvtedy na mieste, kde sa zväzok kľúčov dotkol pôdy, rozkvitla prvosienka.

Prvosienka vonia po mede. V tradičných kultúrach sa používa na liečbu kašľa a jej kvety sú liekom na bolesti hlavy. Hildegarda z Bingenu odporúčala priložiť na srdce teplý obklad so slnečno žltými kvetmi, aby zahnala melanchóliu či dokonca bludy. Prívrženci antropozofického učenia Rudolfa Steinera kombinovali hrejivú prvosienku s bavlníkovým bodliakom, aby upravili abnormálny srdcový rytmus.

Sebastian Kneipp používal prvosienku ako liek na artritídu, ktorá sa zhoršuje chladom a vlhkom, ktoré panujú počas zimy. Prisľúbil, že každodenná konzumácia čaju uľaví od bolesti - za predpokladu, že budete šesť týždňov držať aj prísnu diétu, nebudete užívať žiadne stimulanty (ako čaj, kávu, alkohol, cigarety atď.) a cvičiť vonku každý deň.  Všetky obsahujú špecifické liečivé látky: v kalichu a v kvetoch sú látky, ktoré stabilizujú steny našich ciev, podporujú vykašliavanie a zabíjajú škodlivé patogény. Tieto látky sa nachádzajú v koncentrovanej forme v koreňoch, ktoré tiež obsahujú aktívne zložky, ktoré sú účinné pri tlmení bolesti a zápalu. Tonikum z koreňov stimuluje krv prečisťujúcu slezinu a metabolicky aktívny pankreas, čím pomáha uvoľňovať usadeniny v cievach a kĺboch.

čo je nové?   herbár    prvosienka jarná

Herbár - prvosienka jarná

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheofyty

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Ericales

  8. Podčeľaď: Primulaceae

  9. Rod: Primula

  10. Druh: Primula veris

POPIS

Prvosienka jarná je trváca bylina, jedna z prvých jarných byliniek. Dorastie do výšky 15 a 20 cm, na dobrých stanovištiach zriedka viac. Vysoká stonka vyrastá z prízemnej ružice listov, tak charakteristické pre púpavu, alebo pastiersku kapsičku. Listy sú podlhovasto vajcovité, na okrajoch podvinuté.  Sýto žlté kvety kvitnú začiatkom paríla, výnimočne koncom marca, kvitnú v stvoloch, v zhlukoch 10-30 kvetov na jednej stonke. Kvety vyrastajú na dlhších stopkách, sú obojpohlavné, s piatimi lupeňmi. Plodom je tobolka. V prírode sa voľne vyskytuje aj príbuzný druh primula elatior → prvosienka vyššia. Z hľadiska obsahu bioaktívnych látok sú oba druhy podobné (kresánek), výnimky uvedieme nižšie, čo je dobrá informácia, ktorá sa zíde pri zbere.

STANOVIŠTIA

Prvosienka jarná potrebuje pre svoj rast vlhko, ale nie zamočené pôdy. Nájdeme ju na slnečných, dobre prevzdušnených pôdach s dostatkom vápnika a dusíka, na lúkach podhorských pasienkoch, vo vyšších polohách sa vyskytuje pomenej.Najväčšie súvislé voľne rastúce porasty prvosienok sa nachádzajú v Anglicku, na Škótskej vysočine, na Ukrajine a Bielorusku.

LIEČITEĽSTVO

Nadzemné časti oboch prvosienok sa využívajú najmä na výrobu bylinných čajov a prípravkov, ktoré indikujú rôzne farmakologické aktivity, napríklad sekretolytické, expektoračné, protizápalové, diuretické, antimikrobiálne, antimykotické a sedatívne. Podľa EMA sa kvety a korene prvosienky používajú pri kašli, bronchitíde, kataroch dýchacích ciest a tiež na liečbu nervozity, bolesti hlavy či reumatizmu. V minulosti sa listy prvosienok jedli surové, aby obohatili organizmus ako zdroj vitamínov a mikroelementov dostupných koncom zimy a začiatkom jari.

Hlavnými aktívnymi zlúčeninami kvetov a koreňov prvosienky sú triterpénové saponíny, ako aj fenolové zlúčeniny vrátane flavonoidov (asi 3 % v kvetoch), fenolové kyseliny a fenolové glykozidy. Saponíny sú zodpovedné za sekretolytickú a expektoračnú aktivitu. Fenolové zlúčeniny, prítomné najmä v kvetoch poukazujú na antioxidačné, antimikrobiálne a cytostatické vlastnosti. Celkový obsah flavonoidov v kvetoch prvosienky je až 3 %. predovšetkým sú to  kvercetín, kvercetín-3-O-rutinozid, kvercetín-3-O-gentiobiozid, kvercetín-trihexozid, kaempferol, kaempferol-3-O-diglukozid-7-O-glukozid, kaempferol-3- rutinozid, kaempferol-3-O-galaktozid-ramnozid-7-O-ramnozid, luteolín, izohamnetín, izohamnetín-3-O-glukozid, izohamnetín-3-O-rutinozid, limocitrín-3-O-glukozid, limocitrín-3- O-rutinozid, apigenín, katechín, epikatechín a epigalokatechín.

Veľmi vzácne zloženie flavonoidov, predovšetkým však v kvetoch prvosienky vyššej, ktoré sú bohatšie na rutinozid a hyperozid, obe chemické zlúčeniny vyskytujúce sa aj v iných rastlinách → hyperozid vzácne len v ľubovníku bodkovanom.

Hyperozid indikuje protizápalové a antioxidačné aktivity s významnou antivírusovou aktivitou. Tým sa dá vysvetliť aplikácia kvetov oboch prvosienok pri liečbe kašľa a chorôb dýchacích ciest.

.

ZBER A SUŠENIE

Predmetom zberu sú kvety. Občas zberáme celú nadzemnú časť vrátane stonky a ružice listov. Táto filozofia zberu zastáva názor, že účinné látky  nadzemných častí rastlín pôsobia synergicky a celkový terapeutický efekt je výsledkom ich vzájomného pôsobenia.

Čas zberu je začiatkom apríla, po prvých jarných teplejších dňoch na úrovni 20 C. Sušíme na lieskach v jednej vrstve, do teploty 30 C. Rastliny môžeme pred sušením nasekať na 2 -3 cm kusy. Aj keď korene sú terapeuticky zaujímavé,z pragmatického hľadiska ich nevyberáme. jednak preto, že sú pod ochranou štátu a jednak preto, že ak ich vyberieme, na budúci rok nebudeme mať čo zbierať.


bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje