bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár breza

čo je nové?   herbár    breza prevusnutá

Breza previsnutá

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Fagales

  8. Podčeľaď: Betulaceae

  9. Rod: Betula

  10. Druh: Betula pendula

POPIS

Strom z rodu betula dorastajúci do výšky od 15 do 20 m, zriedka viac. Kôra je biela, hladká, neskôr šedo biela. Lyko je načervenalé. Listy sú stopkaté, trojuholníkové, na okraji dvojito pílkovité, na lícnej strane o poznanie tmavšie, vetvy sú previslé, zvlášť na nižších poschodiach. Samčie kvety kvitnú od apríla do mája, vytvárajú jahňady s dĺžkou do  10 cm.

STANOVIŠTIA

Stromy Betula (Betulaceae) obývajú rôzne ekosystémy v miernych  klimatických pásmach severnej pologule. U nás sa vyskytuje v listnatých aj zmiešaných lesoch. Breza je často prvý nálet, ktorý sa uplatňuje na rúbaniskách, rumoviskách a priemyselných ruderálnych stanovištiach. Rastie na  rašeliniskách, kde vytvára slatiny. Breza je krajinotvorný prvok a na vhodných stanovištiach vytvára háje a aleje. Brezu môžeme často vidieť v porastoch v rámci rekreačných a oddychových areálov.

LIEČITEĽSTVO

Liečivé vlastnosti listov, kôry a miazgy brezy previsnutej sú známe v tradičnej medicíne v rôznych častiach sveta. Niekoľko druhov rodu Betula, zvlášť betula pendula sa tradične používa na liečbu rôznych  ochorení. Pre lepšie pochopenie terapeutického potenciálu rôznych častí brezy uvedieme niekoľko dominujúcich molekúl.

V prvom rade sú to triterpenoidy betulín a kyselina betulínová, ďalej  flavonoidy, katechíny a lignany.

Okrem toho sa v kôre brezy nachádzajú pomerne zriedkavé prokyanidínové glykozidy, vo vode rozpustné taníny a pod.

Jednotlivé časti brezy vykazujú širokú škálu biologických aktivít, ako sú v prvom slede protirakovinové, protizápalové a antiartritické, v druhom slede antioxidačné, antidiabetické, antivírusové a imunomodulačné aktivity.

Alkoholový macerát kôry brezy má významnú aktivitu proti rakovinovým bunkám v líniách → adenokarcinóm krčka maternice, adenokarcinóm prsníka a epidermoidný karcinóm kože a iných bunkových línii, okrem miného karconómu pľúc, hrubého čreva, močového mechúra a maternice.

Vodný extrakt z listov brezy má okrem silného diuretického pôsobenia, t.j. podporuje vylučovanie vody do moču a zvyšuje diurézu, aj  protizápalovú aktivitu, pravdepodobne inhibíciou biosyntézy prostaglandínov. Majú to "na svedomí " taníny a niekoľko druhov polyfenolov a ich vzájomné synergické pôsobenie.

Okrem liečenia prevládajúcich infekcii, napríklad dýchacieho a gastrointestinálneho traktu odporúčame vodný macerát listov brezy použiť ako obklad, resp výplach pri zápaloch rohovky a spojiviek.

Naše najlepšie odporúčania pri používaní brezy sa sústreďujú na  liečenie artritíd a reumatizmov.  Zásadným pre rozvoj dnavej artritídy je enzým xantínoxidáza. Tento enzým významne inhibuje alkoholový macerát z listov brezy a tým podporuje únik kyseliny močovej do moču a nie jeho kumuláciu v kĺboch a obličkách.

Okrem toho účinok vodného macerátu z listov brezy je pri liečení nemetabolických, resp reumatoidných  artritíd porovnateľný so syntetickým liekom proti artritíde → metotrexátom.  Je známe, že lymfocyty periférnej krvi hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní autoimunitných procesov pri reumatoidnej artritíde a udržiavanie vysokej hladiny týchto buniek môže byť spôsobené dysreguláciou proliferácie a apoptózy.

Alkoholový macerát z kôry brezy lieči osteoartritídu inhibíciou degradácie proteoglykánu a kolagénu. Okrem toho tento macerát znižuje hladiny zápalových mediátorov, ako sú IL-6, TNF-a, a pos.

Okrem uvedených aktivít lieči alkoholový extrakt z kôry brezy pečeň, podporuje metabolizmus lipidov, lieči kožné zápalové ochorenia a reguluje aktivity imunitného systému.

ZBER A SUŠENIE

Predmetom zberu sú listy a kôra brezy, Kôru brezy je najlepšie zberať skoro na jar a to z troj, či štvorročných konárov do hrúbky 8 až 10 cm. Kôru narežeme pozdĺžne, potom narežeme na malé štvorčeky, najlepšie na rezacom jednoúčelovom stroji a sušíme v jednej vrstve. Kôra brezy intenzívne vonia, vďaka obsahu prchavých olejov.

Listy brezy zberáme v apríli a ž júni, sušíme šetrne v jednej vrstve na lieske, skladujeme v suchu.

herbár breza bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje