bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár kurkuma pravá. dom byliniek

čo je nové?    herbár    kurkuma pravá

Kurkuma pravá - herbár a liečenie

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Monocots

  6. Poradie: Commelidieae

  7. Čeľaď: Zingiberales

  8. Podčeľaď: Zingiberaceae

  9. Rod: Curcuma

  10. Druh: Curcuma longa

POPIS

STANOVIŠTIA

LIEČITEĽSTVO

Použitie kurkumy na liečebné účely je staré takmer 4000 rokov. Prvé záznamy pochádzajú z Indie. Do Číny sa dostala pravdepodobne v roku 700 nl, do východnej Afriky 800 nl, do západnej Afriky do roku 1200 nl a na Jamajku v osemnástom storočí. V roku 1280 doniesol kurkumy do Európy Marco Polo. Podľa sanskrtských lekárskych pojednaní a podľa Ajurvédy a Unany má kurkuma dlhú históriu medicínskeho použitie v južnej Ázii.

Z koreňa kurkumy bolo izolovaných viac ako 100 zložiek. Hlavná zložkou koreňa je prchavý olej obsahujúci turmerón a  kurkuminoidy → fenoly obsahujúce kurkumín. Prchavé oleje zahŕňajú okrem d-α-felandrénu, d-sabinénu aj cinol, borneol, zingiberén a seskviterpény → germacrón; termeron. Zložky zodpovedné za arómu kurkumy sú turmerón, arturmerón a zingiberén.

Nutričná analýza ukázala, že 100 g kurkumy obsahuje 390 kcal, 10 g celkového tuku, 3 g nasýtených tukov, 0 mg cholesterolu, 0,2 g tekutiny, 0,26 g fosforu, 10 mg sodíka, 2500 mg draslíka, 47,5 mg železa, 0,9 mg tiamínu, 0,19 mg riboflavínu, 4,8 mg niacínu, 50 mg kyseliny askorbovej, 69,9 g všetkých sacharidov, 21 g vlákniny, 3 g cukrov a 8 g bielkovín. Kurkuma je tiež dobrým zdrojom ω-3 mastnej kyseliny a kyseliny α-linolénovej.

Najvýznamnejšia terapeutická vlastnosť kurkumy je spojená s kurkumínom a jeho protizápalovými aktivitami. Dlhodobá liečba kurkumou inhibuje produkciu zápalových mediátorov → interleukín (IL)-1, tumor nekrotizujúci faktor alfa (TNF-α), IL-8, NO prostredníctvom zníženia aktivácie signálnych dráh NF-κB, proteínkinázy B (Akt) a okrem toho inhibuje enzým cyklooxygenázu COX-2, čo vedie k zníženiu syntézy prostaglandínov.

Uvedené protizápalové vlastnosti predurčujú koreň kurkumy na užívanie pri chronických zápalových ochoreniach asociovaných s poruchou imunitného systému ako sú reumatoidná artritída, nefrotický syndróm,  zápal pečene, ulcerózna kolitída, crohnova choroba, infekcie močových ciest a močového mechúra.

Pri liečení artritických bolestí kurkumou boli zaznamenané významné zlepšenia stavu a menšie bolesti brucha a diskomfortu v porovnaní s ibuprofénom. Okrem toho má kurkumín porovnateľnú účinnosť, ale lepšiu bezpečnosť a menej nežiaducich účinkov ako diklofenak. Kurkumín bol tiež spojený s účinkom na zníženie hmotnosti, protivredovým účinkom a bez potreby antagonistov histamínových H2-receptorov (H2 blokátorov).

ZBER A SUŠENIE

herbár kurkuma pravá. dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje