bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje kozobrada-koreň 75-g

čo je nové?    obchod    bylinné-čaje-jednozložkové  kozobrada lúčna koreň, sypaná bylinná zmes 75 g

Kozobrada lúčna koreň

€ 5,75

Zloženie

Sušený koreň kozobrady lúčnej [tragopogon pratensis], 100% bio zber, krajina pôvodu: Sk

Kozobrada lúčna je bohatá na kyselinu askorbovú, tokoferol - významný antioxidant vitamín E zodpovedný za bunkovú výživu v tráviacom trakte, ďalej vitamín A a provitamín D, stopy vápnika fosforu. Má významný podiel prírodného inulínu, ktorý nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Kozobrada je tiež bohatá na flavonoidy, ktoré zvyšujú imunitu a znižujú riziko rakoviny.

Kedy užívať koreň kozobrady?

Koreň kozobrady lúčnej má diuretické, preháňacie, sťahujúce a expektoračné vlastnosti a odporúča sa pri liečbe cukrovky, artritídy, artériosklerózy, reumatizmu, hypertenzie a rôznych kožných problémoch. Okrem toho koreň kozobrady má schopnosť sťahovať tkanivo, čistí krv, vyvoláva močenie, navodzuje odstraňovanie (vykašliavanie) hlienových sekrétov z pľúc,  dodáva žalúdku silu a tonus. Sirup vyrobený z koreňa poskytuje veľkú úľavu v prípadoch úporného kašľa a bronchitídy. Odvar z koreňa sa podáva pri liečbe pálenia záhy, nechutenstva a porúch pečene. O čerstvej šťave z mladých rastlín sa hovorí, že dobre rozpúšťa žlč, uľaví žalúdku bez vedľajších účinkov.

Príprava a dávkovanie

10 g sušeného koreňa kozobrady lúčnej povarte v 4 dcl vody asi 10 min, potom nechajte vychladnúť, sceďte a vlažné vypite. Opakujte tri krát denne.

Pripravte si bylinnú zmes z inulínových koreňov kozobrady, púpavy a čakanky v pomere 1/3 pre zníženie cukru v krvi.

Inšpirácie

Celá rastlina kozobrady lúčnej vrátane koreňa je jedlá a chutná. Korene sú plné inulínu, preto sú sladké - mladé korene sa môžu jesť surové a staršie korene odporúčame povariť.

Rovnako ako u väčšiny koreňov, môžu byť varené a namazané maslom, strúhané a vyprážané alebo nakrájané a pečené.  Stonky (s púčikmi, pred rozkvitnutím) sa dajú variť ako špargľa. Listy možno zľahka popražiť a pridať do polievok, omeliet a smažených hranolčekov - alebo použiť čerstvé do šalátov.

Dlhé koreňové korene možno vykopať, pomlieť, upražiť a použiť ako náhradu kávy.

kozobrada-koreň 75-g bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje