bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje slovník liečiteľa, inulín, dom byliniek

Inulín

Stručne

Inulín je prirodzene sa vyskytujúci polysacharid produkovaný mnohými druhmi rastlín, priemyselne najčastejšie extrahovaný z koreňa čakanky obyčajnej. Inulín používajú niektoré rastliny ako prostriedok na ukladanie energie a zvyčajne sa nachádza v koreňoch alebo podzemkoch. Inulín nie komplexný sacharid a tak na jeho metabolizáciu  nie sú potrebné  pankreatické enzýmy. 

Keďže je rozpustný vo vode, je osmoticky aktívny. Niektoré rastliny môžu zmeniť osmotický potenciál buniek zmenou stupňa polymerizácie molekúl inulínu hydrolýzou. Zmenou osmotického potenciálu bez zmeny celkového množstva sacharidov môžu rastliny odolať chladu a suchu počas zimných období.

Použitie inulínu v liečiteľstve

Inulín je vysoko funkčná potravina - vláknina. Okrem toho, že odľahčuje proces trávenia a jeho energetickú náročnosť, urýchľuje distribúciu energie do buniek tým, že sa trávi v hrubom čreve. je mierne sladký, dosahuje 35% sladkosti repných sacharidov, jeho rozpustnosť vo vode je vyššia ako pri iných vlákninách.

Inulín má vysokú molekulárnu hmotnosť a odolnosť voči enzýmom → ptalín a amyláza. Je úplne filtrovaný glomerulmi ale nie je reabsorbovaný ani vylučovaný tubulmi. Táto jeho vlastnosť umožňuje klinicky použiť klírens inulínu ako vysoko presné meranie rýchlosti glomerulárnej filtrácie → rýchlosť prechodu plazmy z aferentných arteriol, ktorá je filtrovaná do Bowmanovej kapsuly, meraná v ml/min.

Meranie GFR pomocou inulínu je zlatým štandardom. Avšak je časovo náročné a tak je v súčasnosti nahradené klírensom kreatinínu. Pre inulín aj kreatinín výpočty zahŕňajú koncentrácie v moči a v sére. Na rozdiel od kreatinínu sa však inulín v tele prirodzene nenachádza. To je výhoda inulínu pretože je známe podané množstvo) a nevýhoda, pretože je potrebná infúzia.

Inulín ako doplnok stravy

Inulín prechádza veľkou časťou tráviaceho systému neporušený. Iba v hrubom čreve baktérie rozkladajú inulín, pričom sa uvoľňujú značné množstvá oxidu uhličitého, vodíka a/alebo metánu. Takže užívanie inulínu zvyšuje plynatosť a nadúvanie. Inulín znižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi → normálne trávenie nerozkladá inulín na monosacharidy, nezvyšuje hladinu cukru v krvi, a preto môže byť nápomocný pri liečbe cukrovky. Inulín tiež stimuluje rast baktérií v čreve.

Inulín prechádza žalúdkom a dvanástnikom nestrávený a je vysoko dostupný pre črevnú bakteriálnu flóru. Vďaka tomu sa podobá rezistentným škrobom a iným fermentovateľným sacharidom. Niektoré tradičné diéty obsahujú viac ako 20 g inulínu alebo frukto oligosacharidov denne. Mnohé potraviny, ktoré majú prirodzene vysoký obsah inulínu alebo frukto-oligosacharidov, ako je čakanka, cesnak a pór, sa po stáročia považujú za "stimulanty dobrého zdravia".

Rastliny s vysokými koncentráciami iunulínu

Inulín, ako zásoba energie sa nachádza prevažne v koreňoch a podzemkoch rastlín. Z rastlín dostupných v našej krajinke vyberáme:

Kozobrada lúčna, Čakanka obyčajná, Púpava lekárska, Lopúch väčší, cesnak kuchynský, Topinambur, Cibuľa, Palina obyčajná a pod.

slovník liečiteľa, inulín, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje