V ľudskom tele nie je len jeden krvný obehový systém, ale dva, ktoré sú prepojené: Systémový obeh zásobuje orgány, tkanivá a bunky krvou, aby dostávali kyslík a iné životne dôležité látky. Pľúcny obeh je miesto, kde čerstvý kyslík, ktorý dýchame, vstupuje do krvi. Súčasne sa z krvi uvoľňuje oxid uhličitý.
Krvný obeh začína, keď sa srdce uvoľní medzi dvoma údermi srdca: Krv prúdi z oboch predsiení (horných dvoch komôr srdca) do komôr (dolných dvoch komôr), ktoré sa potom rozširujú. Nasledujúca fáza sa nazýva ejekčná perióda, kedy obe komory pumpujú krv do veľkých tepien.
V systémovom obehu ľavá komora pumpuje krv bohatú na kyslík do hlavnej tepny (aorty). Krv putuje z hlavnej tepny do väčších a menších tepien a do kapilárnej siete. Krv tam odvádza kyslík, živiny a ďalšie dôležité látky a zachytáva oxid uhličitý a odpadové látky. Krv, ktorá má teraz nízky obsah kyslíka, sa zhromažďuje v žilách a putuje do pravej predsiene a do pravej komory.
Tu začína pľúcna cirkulácia: Pravá komora pumpuje krv s nízkym obsahom kyslíka do pľúcnej tepny, ktorá sa rozvetvuje na menšie a menšie tepny a kapiláry. Kapiláry tvoria jemnú sieť okolo pľúcnych vezikúl (vzduchové vaky podobné hroznu na konci dýchacích ciest). Tu sa oxid uhličitý uvoľňuje z krvi do vzduchu vo vnútri pľúcnych vezikúl a čerstvý kyslík sa dostáva do krvného obehu. Keď vydýchneme, oxid uhličitý opustí naše telo. Krv bohatá na kyslík putuje cez pľúcne žily a ľavú predsieň do ľavej komory. Ďalší úder srdca spustí nový cyklus systémovej cirkulácie.