bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje psoriatická artritída, ochorenie kĺbov, ambulancia, dom byliniek

čo je nové?    ambulancia  ochorenia kĺbov   artritída   psoriatická artritída

Psoriatická artritída  ambulancia

Stručne

Psoriatická artritída je forma chronickej zápalovej artritídy, ktorá má  variabilný klinický obraz a často sa vyskytuje v spojení so psoriázou kože a nechtov. Typicky zahŕňa bolestivý zápal kĺbov a okolitého spojivového tkaniva a môže sa vyskytnúť v akomkoľvek kĺbe, ale najčastejšie postihuje kĺby na rukách a nohách. Výsledkom môže byť opuch prstov na rukách a nohách v tvare klobásy známy ako daktylitída Psoriatická artritída môže postihnúť aj bedrá, kolená, chrbticu → spondylitída  a sakroiliakálny kĺbsakroiliitída

Patogenéza psoriatickej artritídy

Psoriatická artritída je predovšetkým poruchou imunitného systému  prejavujúca sa ako chronický zápal zahŕňajúci kĺby a okolité spojivové tkanivá. Psoriatickú artritídu nemusia nutne sprevádzať kožné alebo nechtové lézie, aj keď zhruba v 40% prípadov to tak je. Sled udalostí vedúcich k psoriatickej artritíde zahŕňa poranenie kĺbov aj v detstve, bakteriálne a vírusové infekcie a dlhodobá expozícia stresu a nadmerná produkcia hormónov ako kortizol, dopamín a pod.

Existuje niekoľko rôznych foriem psoriatickej artritídy, vrátane oligoartritídy, polyartikulárnej artritídy, artritis mutilans, artritídy distálneho interfalangeálneho kĺbu a axiálneho ochorenia.  Oligoartritída zahŕňa artritídu 2 až 4 kĺbov v prvých 6 mesiacoch choroby a je typicky asymetrická.  Polyartikulárna artritída je ďalším najčastejšie sa vyskytujúcim stavom, ktorý predstavuje odhadom 15 % až 20 % prípadov; je prítomný v 5 alebo viacerých kĺboch. 1

Toto ochorenie zvyčajne postihuje populáciu vo veku 40 až 50 rokov.  Menší výskyt sa však vyskytuje u veľmi malých detí a seniorov.

Príznaky ochorenia

Psoriatická artritída sa prejavuje bolestivým zápalom kĺbov a okolitého spojivového tkaniva a môže sa vyskytnúť v akomkoľvek kĺbe, ale najčastejšie postihuje kĺby na rukách a nohách. Výsledkom môže byť opuch prstov na rukách a nohách v tvare klobásy známy ako daktylitída Psoriatická artritída môže postihnúť aj bedrá, kolená, chrbticu → spondylitída  a sakroiliakálny kĺbsakroiliitída

Diagnostika

Psoriatická artritída má niekoľko špecifických prejavov, podľa ktorých je jednoducho rozpoznateľná a odlíšiteľná od iných kĺbových postihnutí.  V oblasti kĺbov končatín možno nájsť zápalové postihnutie koncových článkov prstov, ktoré sa prejavuje ich bolestivým opuchom a začerveňaním kože nad nimi. Iným typickým znakom choroby je tzv. lúčovité postihnutie kĺbov toho istého prsta, kedy je celý prst zdurený a pripomína svojim výzorom párok či klobásu. Tento stav je označovaný ako  daktylitída. Nemusí sa vyskytovať na všetkých prstoch končatín a môže sa kombinovať s postihnutím koncových tzv. distálnych článkov prstov. V dôsledku opuchu sú kĺby menej ohybné a pokiaľ zápal trvá dlhšiu dobu a nelieči sa, môže viesť k rôznym deformitám. U pacienta sa vtedy zhoršuje pohyblivosť, často sa stráca v dôsledku deformít kĺbov rúk aj úchopová funkcia ruky a pacient je odkázaný v bežnom živote na pomoc inej osoby. Niektorí pacienti, u ktorých zápal poškodí chrbticu, pripomínajú výzorom pacientov s Bechterevovou chorobou. Bolesti chrbtice ich spravidla budia nad ránom, pričom po prebudení sa pociťujú stuhnutosť chrbtice, ktorá sa zmierňuje v priebehu predpoludnia.

Pri diagnostických nejasnostiach môže byť nápomocné aj genetické vyšetrenie, pri ktorom sa nachádzajú pre ochorenie typické gény HLA B27 – najmä u pacientov s postihnutím chrbtice, Bl3 a cw6 pri kožných nálezoch psoriázy. Napokon už samotná existencia psoriázy u pacientov so zápalovými kĺbovými prejavmi vedie k stanoveniu diagnózy PsA, hoci existuje malé percento pacientov s iným zápalovým reumatickým ochorením a náhodným súčasným výskytom psoriázy. Diagnostiku psoriázy sťažuje skutočnosť, že po nej musí lekár ciele pátrať, pretože sa môže vyskytovať na oku skrytých plochách kože. Niekedy býva iba vo vlasatej časti hlavy a niekedy postihuje dokonca iba nechty. Pri postihnutí vlasatej časti hlavy sa môže zameniť za tzv. seborrhoickú dermatitídu a pri výskyte na nechtových platničkách zas za plesňové ochorenie nechtov. Často až dermatológ špecializovanými metodikami môže stanoviť diagnózu psoriázy. V mnohých prípadoch aj jemu pomáha genetické vyšetrenie pacienta, ktoré sa robí v špecializovaných zariadeniach.

Farmakologická liečba

Najúčinnejšia terapeutická farmakologická stratégia psoriatickej artritídy využíva biologické antireumatiká modifikujúce ochorenie na zabránenie progresie ochorenia a na zmiernenie bolesti.  Mechanizmus účinku týchto liečiv sa líši v závislosti od podávaného činidla; avšak ich prevládajúcim účinkom je redukcia zápalových mediátorov a indukcia apoptózy defektných autoimunitných buniek.  Napriek vysokej úrovni účinnosti sú tieto lieky pre pacientov menej dostupné z dôvodu vysokých nákladov.  Nesteroidné protizápalové lieky môžu byť ďalšou možnosťou liečby, ale zvyčajne sú účinné len pri miernych prípadoch a nemusia zlepšiť symptómy.

psoriatická artritída, ochorenie kĺbov, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje