bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje artróza - ambulancia, chronický úbytok alebo odbúravanie kĺbových chrupaviek, dom byliniek

Artróza  ambulancia

Stručne

Artróza je degeneratívne ochorene kĺbov.

Epikríza artrózy

Vo väčšine prípadov začína sled udalostí vedúcich k artróze intenzívnym preťažením a/alebo dlhodobo nadpriemerným preťažením kĺbu a kĺbových plôch. Z toho dôvodu prichádza k ich nadmernému opotrebeniu. K preťaženiu kĺbovej plochy dochádza dlhodobým tlakom, ktorý je na ne vyvíjaný, následkom čoho dôjde k postupnému opotrebovaniu chrupaviek, ktoré tvoria kĺbovú plochu. Ak je tlak vyvíjaný na chrupku dlhodobo, dochádza k celkovému podráždeniu celého kĺbu.

Príznaky artrózy

Artróza môže mať vo väčšine prípadov rovnaké príznaky ako reumatoidná artritída. V podstate sú to však veľmi odlišné ochorenia. Artróza je degeneratívny stav, čo znamená, že sa časom zvyšuje jeho závažnosť. Reumatoidná artritída je zápalové autoimúnne ochorenie. Prevažujúce príznaky artrózy sú:

  1. Zvýšený opuch a zápal. Môže sa zvýšiť množstvo synoviálnej tekutiny v kĺbe. Normálne  táto tekutina pomáha znižovať trenie počas pohybu. Vo väčšom množstve však môže  spôsobiť opuch kĺbov. Fragmenty odlomenej chrupavky môžu tiež plávať v synoviálnej  tekutine, čo zvyšuje bolesť a opuch.  

  2. Zvýšená bolesť. Môžete pociťovať bolesť počas aktivíty, alebo v pokoji. Zvýšená bolesť a opuch kĺbov sa môžu dostaviť na konci dňa ak ste počas dňa zaťažovali postihnutý kĺb.   

  3. Znížený rozsah pohybu. Môže sa stať, že sa nebudete môcť pohybovať kvôli stuhnutosti  alebo bolesti kĺbov. To môže sťažiť činnosti, ktoré boli predtým samozrejmé. 

  4. Nestabilita kĺbov. Vaše kĺby sa môžu stať menej stabilnými. Napríklad, ak máte ťažkú artrózu v kolenách, môže dôjsť k zablokovaniu kolena.     

  5. Ďalšie príznaky. Keď sa kĺb naďalej opotrebováva, môže sa vyskytnúť aj svalová slabosť, ostrohy kostí a deformácia kĺbu.

Diagnostika

Diagnostika artrózy pozostáva z vyšetrenia, anamnézy a posúdenia rozsahu pohybu v postihnutej oblasti. Pri vyšetrení sa odoberie krv, z ktorej sa určuje najmä stupeň prebiehajúcej zápalovej reakcie. Toto ochorenie je charakteristické pre vyšší vek, v ktorom sa vyskytujú i ďalšie ochorenia. Pohybový aparát je opotrebovaný, takže bude nasledovať niektoré zo zobrazovacích vyšetrení. 

  1. Röntgenové vyšetrenie. Chrupavka sa na röntgenových snímkach nezobrazuje, ale       strata chrupavky sa prejaví zúžením priestoru medzi kosťami v kĺbe. Röntgenový lúč     tiež môže zobraziť kostné ostrohy okolo kĺbu.  

  2. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou -MRI. MRI využíva rádiové vlny a silné       magnetické pole na vytvorenie podrobných snímok kostí a mäkkých tkanív vrátane    chrupavky. MRI nie je bežne potrebné na diagnostiku osteoartrózy, ale môže           pomôcť poskytnúť viac informácií v zložitých prípadoch.    

  3. Krvné testy. Aj keď neexistuje žiadny krvný test na osteoartrózu, niektoré testy            môžu pomôcť vylúčiť iné príčiny bolesti kĺbov, ako je napríklad reumatoidná artritída.

  4.  Analýza kĺbových tekutín. Váš lekár môže pomocou ihly natiahnuť tekutinu z      postihnutého kĺbu. Tekutina sa potom testuje na zápal a zisťuje sa, či vaša bolesť nie je dôsledkom osteoartrózy spôsobená dnou alebo infekciou.

Liečba

Ochorenie na osteoartrózu nie je možné vyliečiť. Aj keď sa v poslednej dobe objavujú informácie o purínovom nukleozide adenozín, ktorý dokáže zvrátiť degeneráciu chrupavky a prinútiť ju k obnove. Akákoľvek intervencia, či už režimová, farmakologická, chirurgická alebo liečba prírodnou medicínou je v súčasnej dobe zameraná na zníženie bolesti, odstránenie zápalu a zvýšenie pohyblivosti kĺbu.

  1. režimové opatrenia - fyzická aktivita, diétne stravovanie, dostatok odpočinku a zníženie hmotnosti môžu zmierniť bolesti a spomaliť progres ochorenia na artrózu.

  2. farmakologická liečba - mnohí z nás používajú voľnopredajné lieky na zníženie  bolestí pri pokročilých štádiách artrózy. Ide hlavne o nesteroidné protizápalové lieky [NSAID] alebo aj nesteroidné antiglogistiká - Brufen, Ibalgin, Aspirín, Diklofenak, Ibuprofen, Panadol, ktoré účinkujú ako inhibítori prostaglandínov, s mnohými vedľajšími účinkami -na pečeň, obličky, srdce a podobne.          


Podľa odhadov je artrózou postihnutých 10 percent mužov a 18 percent žien vo veku nad 60 rokov. Ochorenie môže prebiehať asymptomaticky, najmä v prvých rokoch jeho nástupu. Postupom času prichádza bolesť a stuhnutosť kĺbov a obmedzenie pohybu.. Bežnými miestami nepohodlia sú stavce, kolená a bedrá - kĺby, ktoré nesú veľkú časť hmotnosti tela.

artróza - ambulancia, chronický úbytok alebo odbúravanie kĺbových chrupaviek, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje