bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje bolesti chrbta, prírodná lekáreň, dom byliniek

čo je nové?   prírodná lekáreň  bolesti chrbta

Bolesti chrbta - prírodná lekáreň

Stručne

Bolesť chrbta je fyzicky nepohodlie, ktoré sa vyskytuje pozdĺž chrbtice. Toto nepohodlie môže byť vnímané ako neustála, tupá bolesť alebo náhla, ostrá, bodavá alebo pálivá bolesť. Môže sa stať, že táto bolesť vystreľuje do panvy, rúk, alebo nôh, alebo do vnútorných orgánov gastrointestinálneho traktu.

Epikríza bolestí chrbtice

Bolesť chrbta môže ovplyvniť pohyblivú časť chrbtice, alebo okolité orgány. K bolestiam chrbtice môže prispieť nadmerné napätie,  chybné režimové návyky, štrukturálne problémy, zápaly alebo základné ochorenia.

  • Mechanická bolesť chrbta nastáva pri nadmernom namáhaní alebo namáhaní pohyblivých častí chrbtice, vrátane svalov, platničiek, kĺbov, šliach a väzov. Zlé držanie tela, nesprávne zdvíhanie, opakované pohyby s väčším zaťažením sú najčastejšími príčinami mechanickej bolesti chrbta. Tento typ bolesti je zvyčajne krátkodobý a príde v priebehu niekoľkých týždňov; u niektorých ľudí sa však opakujú epizódy mechanickej bolesti chrbta.

  • Štrukturálna bolesť chrbta sa vyskytuje, keď sú problémy s niektorými zo štruktúr a tkanív, ktoré tvoria chrbticu, vrátane stavcov, platničiek a nervov. Prasknuté platničky → herniové alebo vypuklé, môžu vyvíjať tlak na nerv, ako je sedací nerv, čo vedie k vyžarovaniu bolesti. Okrem toho osteoartritída skolióza → abnormálne zakrivenie chrbtice a kyfóza → výrazné zaoblenie chrbta dopredu sú bežné príčiny štrukturálnej bolesti chrbta.

  • Zápalová bolesť chrbta je spojená so zápalom, ktorý postihuje chrbticu a sakroiliakálne kĺby spájajúce panvu s dolnou chrbticou. Chronická bolesť dolnej časti chrbta je spojená so zápalovými stavmi, vrátane ankylozujúcej spondylovej partie a psoriatickej alebo reumatoidnej artritíde.

  • Niektoré lieky môžu spôsobiť bolesti kĺbov a chrbtových svalov. Sú to hlavne  fluorochinolónové → širokospektrálne antibiotiká : Výskum ukazuje, že tieto antibiotiká môžu u niektorých ľudí spôsobiť bolesť kĺbov a svalov. Lieky na zníženie cholesterolu → statíny môžu spôsobiť bolesť svalov. Bisfosfonáty sú spojené so silnou bolesťou kostí, svaly a svaly u malého počtu, ktorí užívajú, aby zabránili strate minerálov v kostiach.

Okrem toho môžu bolesti chrbtice vyvolať astma, endometrióza, fibromyalgia, infekcie → napríklad infekcia kostí, obličkové kamene, pankreatitída, ischémia myokardu a iné → viď infografiku.

Typické príznaky súvisiace s bolesťou chrbtice

Bolesť chrbta sa môže pohybovať od mierneho nepohodlia až po silnú bolesť. Môže byť lokalizovaná (na jednom mieste) alebo vyžarovať do iných oblastí chrbta a tela. Bežné príznaky bolesti chrbta zahŕňajú: 2

Tupý, bolestivý pocit vo svale (svaloch)

Neschopnosť postaviť sa rovno

Obmedzená flexibilita

Vyžarujúca bolesť do zadku, bedra, ruky alebo nohy

Znížený rozsah pohybu

Ostrá, bodavá bolesť

Zhoršujúca sa bolesť pri ohýbaní, zdvíhaní, krútení, státí alebo chôdzi

Bolesti chrbta patria medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti. Ich prevalencia je 15 - 45 % ročne a celoživotný výskyt dosahuje až 84%. Väčšina bolesti chrbta má benígny priebeh. Približne v 90 % sa ich príčina jednoznačne nepozná, preto sa označujú ako nešpecifické. Závažné príčiny vyžadujúce neodkladnú liečbu sú zriedkavé a vyskytujú sa u 5 % pacientov. Nešpecifické bolesti chrbta sa po 2 - 5 dňoch začnú zlepšovať a upravia sa v priebehu 2 - 4 týždňov bez ohľadu na spôsob liečby. U 60% chorých bolesti ustúpia do 6 týždňov a u ďalších 20 - 30 % do konca 12 týždňov. Asi u 15 % pacientov bolesť dlhšie pretrváva a približne u 5 % prechádza do chronickej bolesti, ktorá často spôsobuje invalidizáciu chorého. Opakovanie bolesti je pomerne časté a približne u 40 % pacientov sa dostaví v priebehu nasledujúcich 6 mesiacov. Chronické bolesti často začínajú nenápadne a trvajú dlhšie ako 3 mesiace. Špecifické príčiny bolesti chrbta sa zistia len u 10 % pacientov, zvyčajne sa zistia, keď bolesť trvá dlhšie.

Diagnostika bolestí chrbtice

Dobrá anamnéza a správne vykonané klinické vyšetrenie zahrňujúce somatické, neurologické a kineziologické postupy umožňuje lekárovi diagnostikovať nekomplikované bolesti chrbta a rozpoznať pacientov so zriedkavými závažnými príčinami - viď tabuľku.

Pri bolestiach chrbtice je dôležité včas identifikovať psychosociálne rizikové faktory, pretože ich pretrvávanie môže viesť k vzniku chronickej bolesti a invalidite. Úlohou lekára je vylúčiť, alebo potvrdiť výskyt rizikových faktorov a kvalifikovane rozhodnúť a vykonaní rádiologických vyšetrení chrbtice → ako RTG, CT a MR.

bolesti chrbta, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje