bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Osteoartróza krčnej chrbtice, prírodná lekáreň, dom byliniek

Osteoartróza krčnej chrbtice - prírodná lekáreň

Stručne

Osteoartróza je degeneratívne ochorenie kĺbov najčastejšie podmienené vekom, kĺbov chrbtice nevynímajúc. Je prirodzené, že ľudia postihnutí osteoartrózou chrbtice, resp. bolesťami chrbtice ako takých, sa obracajú na svojich lekárov a chiropraktikov. Avšak komplexná liečba bolestí chrbtice zahrňuje aj historickú medicínu, vrátane akupunktúry, bylinnej medicíny, liečenia suchým teplom a pod.

Prečo niekto dostane osteoartrózu a niekto nie?

Osteoartróza chrbtice je často spájaná s herniou disku → degenerácioou platičky, ktoré najčastejšie postihuje krčnú a bedrovú chrbticu. Vo väčšine prípadov sprevádza osteoartrózu aj artritický zápal. Medzi rizikové faktory ochorenia patria:

Komplexná liečba osteoartrózy chrbtice

Najúčinnejšie terapie majú niekoľko spoločných menovateľov, bolestí chrbtice nevynímajúc:

  • trvajú dlhší čas

  • nie sú náročné na financie

  • vyžadujú zmenu životného štýlu

Viac ako 70% prípadov osteoartrózy chrbtice je spôsobených vekom a nesprávnymi návykmi (držanie tela, pracovné postupy, časté sledovanie televízora, sledovanie a práca s PC v posteli a pod.

Vek oklamať nemôžeme, ale to čo môžeme, je čo najviac predĺžiť svoje starnutie → napríklad vhodným hospodárením so svojimi silami, udržiavať sa v obrej fyzickej a psychickej kondícii a pod. Ak sa sled udalostí, ktoré viedli k postihnutiu chrbticových fazetových kĺbov vyvíjal roky, ba až desaťročia, bolo by naivné myslieť si, že  nám niekto dá do ruky tabletku a do hodiny alebo do dňa bude všetko v poriadku.

Prípadová štúdia [21 rokov, žena, študentka]

Prišla k nám matka dievčaťa - študentky, ktorá trpela bolesťami krčnej chrbtice s vystreľovaním do ľavej paže. Dievča navštívilo urgent, bola ambulantne vyšetrená s diagnózou cervikobrachyálny syndróm. Bola podaná ampulka almiralu i.m. ďalej infúziou podaný mesocain a novalgin.

Okrem toho bola predpísaná týždňová terapia alfamil 1-0-1. Boli odporúčané režimové opatrenia v zmysle šetriaceho režimu, vyhýbaniu sa chladu a prievanu. Dievča dostalo schanzov golier pre podporu držania hlavy v správnej polohe.

Bolesti neprestávali a matka sa dostavila s dcérou k nám. Pri odobratí osobnej anamnézy sme zisťovali režimové návyky, prácu s PC, prácu s NTB. Dievča strávilo min. 4 hodiny denne v polohe ležmo na chrbte štúdiom s notebookom položeným na bruchu a hlavou v polohe takej, že sa brada dotýkala hrude. V rámci liečenia sme vysvetlili dievčaťu, že okrem tzv zaseknutého krku má nábeh aj na osteoartrózu krčnej chrbtice s vysokou pravdepodobnosťou hernie platničky. Vysvetlili sme, že liečba ktorú absolvovalo je len symptomatická a že pokiaľ nezmení svoje študijné návyky, ochorenie bude napredovať s negatívnym výhľadom. Naše odporúčania sa sústredili na zodpovedné dodržiavanie režimových návykov, zodpovedné nosenie goliera, bezpodmienečné zastavenie práce s notebookom v posteli a posilňovanie svalov na krku, hlavne kývača hlavy. Súčasťou našich odporúčaní bola aj masáž svalov na krku a chrbte bylinným olejom z repíka lekárskeho s relaxačným a protizápalovým účinkom.

Tento prípad dokumentuje neochotu pacientov v mladšom a produktívnom veku meniť režimové návyky. Tie režimové návyky, ktoré ich ochorenie zapríčinili a súčasne ochotné uprednostňovanie analgetík a nesteroidných protizápalových liekov aj napriek nežiadúcim účinkom a kontraindikáciám.

Vo všeobecnosti platí, že vitalita kĺbov je verným odrazom funkčnosti tenkého a hrubého čreva. Mnohí ľudoví liečitelia odporúčajú na osteoartrózu chrbtice, ale nielen chrbtice ale aj bedrového kĺbu jesť hrušky[Pyrus communis]. My sa k nim radi pridáme a odporúčame našim čitateľom jesť min jednu hrušku denne ako prevenciu a tri -štyri hrušky pri bolestiach chrbtice asociovaných s osteoartrózou.

Vo viac ako 50% prípadov je osteoartróza  sprevádzaná artritickým.

Osteoartróza krčnej chrbtice, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje