bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Osteoartróza krčnej chrbtice, ambulancia, dom byliniek

čo je nové?    ambulancia    bolesti chrbta  bolesti krčnej chrbtice  osteoartróza krčnej chrbtice

Osteoartróza krčnej chrbtice - ambulancia

Stručne

Osteoartróza je degeneratívne ochorenie kĺbov najčastejšie podmienené vekom, kĺbov chrbtice nevynímajúc. Kĺby chrbtice sa nazývajú fazetové kĺby alebo aj párové zygapofýzové kĺby. Majú odlišnú anatómiu, ako napríklad kolenný či bedrový kĺb, bez ich existencie by bol pohyb prakticky nemožný.

Epikríza ochorenia

Osteoartróza chrbtice je často spájaná s herniou disku → degenerácioou platičky, ktoré najčastejšie postihuje krčnú a bedrovú chrbticu. Vo väčšine prípadov sprevádza osteoartrózu aj artritický zápal. Medzi rizikové faktory ochorenia patria:

  • nesprávne držanie tela - hlavne krčné a bedrové lordózy

  • nesprávne ergonomické návyky - hlavne ignorovanie pohybu v kolenách na úkor chrbta

  • skrátená achilova šľacha

  • svalové ochorenia

  • porucha acetylcholínových receptoro

Zdieľanie záťaže medzi fazetovými kĺbmi a platničkami závisí vo veľkej miere od držania chrbtice. Vo väčšine prípadov je disk primárnou nosnou konštrukciou v každom pohybovom segmente. Zaťaženie fazetami pri zdravej chrbtici môže predstavovať až 33% celkového zaťaženia. Väčšia záťaž sa prenáša cez fazetové kĺby, keď chrbtica je natiahnutá a menej, keď je ohnutý alebo v neutrálnej polohe. Degeneratívne ochorenie platničky a zúženie priestoru medzi platničkami spôsobujú výrazné zvýšenie prenosu sily cez fazetové kĺby, pretože platnička nesie menšiu telesnú hmotnosť, keď sa stane funkčne neschopnou. Až 70 % axiálneho zaťaženia môžu znášať fazetové kĺby v prípadoch vážneho zúženia priestoru medzi diskami. 

Príznaky osteoartrotického ochorenia chrbtice

Osteoartróza chrbtice sa prihlasuje pomaly, presne tak ako vzniká. Prvým príznakom nemusí byť nutne bolesť. Ľudia, ktorí sa naučili poznávať svoje telo si všimnú neurčitú stuhnutosť svalov po zobudení. Postupne sa pridajú bolesť pri určitých pohyboch, pri prudkom otočení, pri vstávaní zo stoličky a pod.

Progres ochorenia môže spôsobiť trvalé tupé bolesti v mieste krčnej alebo bedrovej chrbtice, ktoré osteoartróza najčastejšie postihuje.  Bolesti môžu nasledovať po zvýšenej námahe, ale i bolesť v kľude, resp v spánku.

Diagnostika osteoartrózy chrbtice

Pri diagnostike osteoartrózy chrbtice je dôležité vylúčiť

  • reumatoidnú artritídu chrbtice

  • spondyloartrózu chrbtice

  • dnu

Reumatoidná artritída je najčastejšou zápalovou poruchou postihujúcou chrbticu a má predispozíciu pre krčnú oblasť chrbtice. Poškodenie krčných faziet pozorujeme cca v 45 % prípadov. V menšej miere je postihnutá bedrová a hrudná chrbtica.

Séronegatívna spondylartritída môže mať aj znaky, ktoré sa prekrývajú s osteoartrózou chrbtice. Spomedzi podtypov tohto stavu je najbežnejšia ankylozujúca spondylitída, ktorá postihuje sakroiliakálny kĺb, hoci môžu byť postihnuté aj fazetové kĺby. Môžu byť pozorované aj klinické  prejavy progresívnej straty lordózy.

Dna občas postihuje axiálny skelet. Väčšinou postihuje metatarzo falangeálny kĺb, ktorý spája palec s nohou, avšak dá sa očakávať že s progresom dny budú kryštály kyseliny močovej deponovať aj vo fazetách chrbtice. Tieto stavy sú však ojedinelé.

Liečenie osteoartrózy chrbtice

Kauzálna liečba osteoartrózy neexistuje. Určité vysvetlenie ponúka skutočnosť, že v mnohých prípadoch ide o degeneratívne, vekom podmienené ochorenie. Liečime len symptómy ochorenia → úľava od bolesti a zachovanie základných funkcii hybnosti.

Osteoartróza krčnej chrbtice, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje