bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje asparagus lekársky, herbár liečivých rastlín, dom byliniek

Asparagus výrobky

Vedeli ste?

Asparagus, viac u nás známy ako špargľa bola donedávna zaradená do čeľade ľaliovitých , podobne ako príbuzné druhy - cibuľa a cesnak .

Celosvetovú produkcie špargle vedie Čína, ktorá pestuje špargľu na 57 tis ha, nasleduje USA, Mexiko a Peru s asi 20 tis ha. V Európe sa pestuje špargľa na asi 60 tis ha, z toho v Nemecku na 23 tis ha.

V Európe je sezóna zberu šparglí vrcholom gurmánskeho kalendára, tradične sa začína 23. apríla a končí sa v deň letného slnovratu.

čo je nové?    herbár    asparagus lekársky

Asparagus lekársky

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Monocots

  6. Poradie: Asparagales

  7. Čeľaď: Asparagaceae

  8. Podčeľaď: Asparagoideae

  9. Rod: Asparagus

  10. Druh: Asparagus officinalis

POPIS

Asparagus je trváca rastlina dorastajúca do výšky 100 - 150 cm, so statnými pevnými stonkami a s rozvetvenými, perovitými listami. Listy sú v skutočnosti ihličky v pazuchách listov šupín; sú 6-32 mm dlhé a 1 mm široké a zoskupené do skupiny  4 až 15 výrastkov spolu v tvare ruže. Korene sú rozvetvené. Kvety sú zvonovité, zelenobiele až žltkasté, 4,5-6,5 mm dlhé, so šiestimi lupeňmi čiastočne zrastenými na základni; kvitnú jednotlivo alebo v zhlukoch po dvoch alebo troch. Kvety sú obojpohlavné, so samčími a samičími kvetmi na samostatných rastlinách, ale niekedy sa nájdu aj kvety hermafroditov. Plodom je malá červená bobuľa s priemerom 6-10 mm, ktorá je pre ľudí toxická.

STANOVIŠTIA

LIEČITEĽSTVO

Asparagus (ďalej len špargľa) je prevažne potravinárska plodina, z ktorej sa konzumuje nadzemná časť - zelená špargľa, alebo nadzemná časť prikrytá zeminou - biela špargľa. Okrem toho sa niektoré časti špergle používali a používajú v ľudovom liečiteľstve ako zdroj bioaktívnych látok.

Voda tvorí 93% zloženia špargle. Špargľa má nízky obsah energie a veľmi nízky obsah sodíka. Je dobrým zdrojom vitamínu B6 , vápnika, horčíka a zinku a veľmi dobrým zdrojom vlákniny , bielkovín, betakaroténu, vitamínu C, vitamínu E, vitamínu K, tiamínu, riboflavínu, rutínu , niacínu , kyseliny listovej , železa, fosforu, draslíku , medi, mangánu, selénu a chrómu, ktorý reguluje schopnosť inzulínu transportovať glukózu z krvného obehu do buniek. Okrem toho bola zo špargle izolovaná aminokyselina asparagín, ktorá sa okrem špargle nachádza v klíčkoch strukovín, avšak špargľa jej obsahuje najvačšie množstvo.

Dôležitým sekundárnym metabolitom špargle sú saponíny - glykozidy s vysokou molekulovou hmotnosťou pozostávajúce z konjugátu oligosacharidu s triterpénom alebo steroidným aglykónom.  Steroidné saponíny môžu zohrávať dôležitú úlohu pri liečbe dislipidémie a to znižovaním hladiny LDL cholesterolu  a celkového cholesterolu.  Saponíny extrahované z výhonkov špargle sa tiež spájajú s protinádorovými a protiplesňovými účinkami.

Flavonoidy a iné fenolové zlúčeniny sú potenciálne antioxidačné a antikarcinogénne metabolity. Najviac sa ich nachádza v divo rastúcej, zeleno fialovej špargli na juhu Španielska, zvlášť v Andalúzii. Synergické pôsobenie spomínaných saponínov a flavonoidov zo špargle je spájané so zlepšením plazmatického lipidového a pečeňového antioxidačného stavu. Napríklad flavonoid  rutín (kvercetín-3-O-rutinozid), prítomný v horných častiach listov zelenej špargle → 1,51 - 7,29 mg/g sušiny, v bielej kultúrne pestovanej špargle → menej ako 0,5 mg/g sušiny,  pomáha k zníženiu nadmernej priepustnosti krvných kapilár pri vysokom krvnom tlaku a má antioxidačný účinok tým, že chráni kyseliny, napríklad kyselinu askorbovú - vitamín C pred reakciou s reaktívnymi formami kyslíka.

Okrem toho špargľa obsahuje niektoré veľmi špecifické metabolity, napríklad kyselinu špargľovú (1,2-ditiolán-4-karboxylová kyselina), dimetylsulfid a asparaptín. Práve asparaptín môže byť potenciálne vhodný ako inhibítor enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE), ktorý sa významnou mierou podieľa na zvýšení krvného tlaku.

ZBER A SUŠENIE

asparagus lekársky, herbár liečivých rastlín, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje