bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár, sambucus ebulus, baza chabzda, chabrdie, prírodná lekáreň, dom byliniek

čo je nové?   herbár    baza chabzda

Baza chabzda

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Asteridy

  7. Čeľaď: Dipsacales

  8. Podčeľaď: Adoxaceae

  9. Rod: Sambucus

  10. Druh: Sambucus ebulus

Popis

Baza chabzda, tiež známa aj ako chabrdie, alebo len chabzda, je trváca bylina s plazivým koreňom, z ktorého každý rok z jari vyrastajú nové výhonky. Dorastá do výšky 1–2 m, na vhodnom stanovišti aj viac. Chabzda má vzpriamené, zvyčajne nerozkonárené stonky vyrastajúce vo veľkých skupinách z rozsiahleho koreňového systému. Listy sú protistojné, perovité, 15–30 cm dlhé , s 5-9 lístkami. Stonky sú zakončené vrcholovým súkvetím s priemerom 10–15 cm s početnými bielymi (niekedy ružovými) plochými hermafroditnými kvetmi. Plodom je malá lesklá čierna bobuľa s priemerom 5–6 mm. Zrelé ovocie vydáva fialovú šťavu.  Stonky a listy rastliny sa na jeseň sfarbujú do červena.

Stanovištia

Chabzda obľubuje kypré a vlhké, na živiny bohaté pôdy na okrajoch ciest, na remízkach, rúbaniskách, medzi krovím, na rumoviskách, najmä v teplejších oblastiach.

Liečiteľstvo

Chabzda je  jednou z najznámejších liečivých bylín v perzskej medicíne. V turecku sa chabzda pre jej široké využitie nazýva → hekimana, čo znamená "matka lekárka". 

Bežnú konzumáciu plodov však neodporúčame, vo vyšších dávkych je toxická a spôsobuje tráviace problémy. 

Okrem svojich nutričných hodnôt obsahuje  chabzda bioaktívne látky → flavonoidy, lektíny a antokyány,  zodpovedné za väčšinu jej terapeutických účinkov. V ľudovom liečiteľstve sa používa na rôzne ochorenia vrátane: bolesti kĺbov, prechladnutia, rán,  infekcií  rakoviny a metabolických porúch. Lektíny chabzdy tlmia syntézu proteínov, nachádzajú sa v listoch, koreňoch aj plodoch. Ďalšie zložky zo semien chabzdy sú kyseliny α-linolénová, linolová, olejová a palmitová ako esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny.

V tradičnej perzskej medicíne bola a aj je chabzda používaná ako analgetikum pri rôznych bolestivých stavoch a rôznych ochoreniach kostí a kĺbov, ako → bolesti kĺbov, artritídy vrátane metybolických, zlomeniny a dislokácie. Chabzda sa odporúča aj pri ochoreniach maternice, dne, zubných ochoreniach,. Pri vodnatieľke pôsobí ako silné diuretikum.

Aplikácie pre uvedené zdravotné postihnutia zahŕňajú vonkajšie použitie listov rôzne spracovaných listov chabzdy na reumatické bolesti, rany, bercove vredy, úpaly, edémy, nádchu, ekzémy, vysokú horúčku. 

Mladé listy sa uvaria v mlieku a prikladajú sa ako obklad na postihnuté miesta. Prakticky vo všetkých kútoch sveta sa boble používajú ako diuretikum pri poruche funkcie obličiek.

Povieme si niečo o hlavných bioaktívnych látkach a signálnych dráhach na ktorých pôsobia na niektoré patologické procesy.

Fenolovým a polyfenolovým zlúčeninám plodov chabzdy sa pripisuje významná antioxidačná aktivita ochrana pred oxidačným stresom spôsobeným reaktívnymi formami kyslíka, o ktorých je známe, že sa podieľajú na poruchách, ako je rakovina a hypertenzia. Táto antioxidačná aktivita bola pozorovaná aj v metanolových extraktoch plodov, ktoré preukázali zachytávanie peroxidu vodíka a zachytávanie DPPH radikálov. Ako rastlina bohatá na antokyány má chabzda značný celkový obsah polyfenolov a celkovú antioxidačnú kapacitu. V porovnaní s ostatnými rastlinami bohatými na antokyány → čučoriedky, čierne ríbezle, černice, a pod. má chabzda najvyššiu úroveň celkovej antioxidačnej kapacity. 

Protizápalový účinok alkoholového extraktu listov a kvetov  chabzdy je v bylinnej medicíne využívaný na liečbu zápalových stavov, ako je bolesť hrdla, bolesti kĺbov a reumatické bolesti → potláčaním biosyntézy tumor nekrotizujúceho faktora–α  →TNF-α, interleukínu 1-α →IL1-α a interleukínu 1-β →IL1-β. Okrem toho, TNF-stimulovaná expresia vaskulárnej bunkovej adhéznej molekuly 1 → VCAM-1 → molekuly asociovanej s chronickými zápalovými poruchami – v endotelových bunkách ľudskej pupočníkovej žily, by mohla byť inhibovaná extraktom z listov chabzdy. Tento inhibičný účinok sa pripisuje kyseline ursolovej, ktorá hrá protizápalovú úlohu interakciou s dráhou COX-2 Výťažok z plodov chabzdy tiež inhibuje oxid dusnatý – indikátora zápalu. Táto vlastnosť, ktorá koreluje s jeho celkovým obsahom flavonoidov, by mohla byť ďalším vysvetlením jeho protizápalového účinku.  

herbár, sambucus ebulus, baza chabzda, chabrdie, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje