bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje herbár liečiteľa, kapucínka väčšia, tropaeolum majus, dom byliniek

čo je nové?   herbár    kapucínka väčšia

Kapucínka väčšia herbár

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Brassicales

  8. Kmeň: Tropaeolaceae

  9. Rod: Tropaeolum

  10. Druh: Tropaeolum majus

POPIS

Kapucínky sú rodom dvojklíčnolistých jedno alebo viacročných rastlín. Kapucínka väčšia je rýchlo rastúca rastlina s koncovými stonkami dorastajúcimi do 0,9-1,8 m. Listy sú veľké, stopkaté, takmer okrúhle, v priemere  3 až 15 cm, zelené až šedozelené, plstnaté, s niekoľkými žilami, mierne laločnaté.

Listy kapucínky, podobne ako niektoré iné druhy, majú lotosový efekt, pri ktorom sa dažďová voda dopadajúca na ich povrch zhromažďuje do guľovitých kvapiek, ktoré sa kotúľajú z listu a zanechávajú ho suchý a čistý. Je to preto, lebo listy obsahujú terpény a vosky, ktoré odpudzujú vodu. 

Kvety majú priemer 2,5-6 cm, päť okvetných lístkov, osem tyčiniek. Majú jemnú vôňu a farbia sa od žltej cez oranžovú až po červenú. Plod je 2 cm široký, trojdielny, každý segment s jedným veľkým semenom dlhým 1-1,5 cm.

STANOVIŠTIA

Kapucínka väčšia pochádza z pohoria Ánd od severnej Bolívie po Kolumbiu. Do Európy bola zavlečená v 16 storočí a pestuje sa v miernych pásmach a v stredomorí. U nás ju mmôžeme objaviť v láletoch na polotienistých stanovištiach s dostatkom svetla a vlahy.

LIEČITEĽSTVO

Všetky nadzemné časti kapucínky sú jedlé.  Kulinárskou špecialitou je kvet, ktorý okrem toho, že vonia chutí, tvorí aj farebné korigens šalátov a minutiek. Navyše obsahuje cca 130 mg vitamínu C na 100 g,  približne rovnaké množstvo, ako napr. petržlen. Okrem toho obsahuje kvet kapucínky fenol  luteín → 45 mg/100 g,  čo je najvyššie množstvo nájdené v akejkoľvek liečivej byline. To je dôvod, prečo odporúčame sušený kvet kapucínky pridať do bylinných zmesí spolu s kvetom kozobrady lúčnej [tragopogon pratensis a kvetom nechtíka lekárskeho [calendula officinalis] na liečenie zápalu spojiviek a na hojenie tažko hojacich sa rán, v ktorých sa tvoria kolónie baktérii staphilococus aureus.

Okrem toho alkoholový exkrakt z listov a semien kapucínky má ochranné účinky na renovaskulárny systém a tlmí epikrízu renovaskulárnej hypertenzie a má ochranné účinky na obličky zvýšením dynamiky glomerulovej filtrácie.

V našej krajinke má širšiu liečiteľskú tradíciu používanie semena kapucínky či už vo forme esenciálneho oleja, alkoholového extraktu, alebo horúcovodného macerátu. Najčastejšie sa používa ako silné antivirotikum na liečenie viróz dýchacieho traktu → chrípka, kovid a pod., na liečenie infekcii obličiek, močového mechúra a močových ciest. Okrem toho má silné antihypertenzívne účinky a súčassne zvyšuje diurézu → výdaj moču, čo spolu súvisí.

ZBER A SUŠENIE

Kapucínku strihajte každý mesiaca listy sušte na lieske v jednej vrstve. Častý zber listov kapucínke prospieva, rovnomerne sa zahusťuje a bujnie. Semená kapucínky zberáme po odkvitnutí. Ak ich necháme dlhšie, kapucínka odumrie.

herbár liečiteľa, kapucínka väčšia, tropaeolum majus, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje