bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Herbár liečiteľa, sladké drievko, prírodná lekáreň, dom byliniek

čo je nové?   herbár    sladké drievko

Herbár - sladké drievko

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Tracheotypy

  4. Podkmeň: Angiospermae

  5. Trieda: Eudicots

  6. Poradie: Rosids

  7. Čeľaď: Fabales

  8. Podčeľaď: Faboideae

  9. Rod: Glycyrrhyza

  10. Druh: Glycyrrhyza glabra

POPIS

Sladké drievko, slovenský oficiálny názov je sladovka hladkoplodá, je trváca rastlina dorastajúca do výšky 1 metra, s perovito dlhými listami 7-15 cm dlhými s 9-17 lístkami. Kvety sú svetlo modré až fialové v súkvetiach.  Plodom je podlhovastý struk, 20 - 30 mm dlhý, obsahujúci niekoľko semien. Korene sa tiahnu vodorovne pod zemou.

Rastlina môže na prvý pohľad pripomínať mladý agát, hlavne perovitými listami,avšak v každom vegetačnom období je ľahko odlíšiteľná, od puku listov. Podstatné je, že sladké drievko nemá na konároch tŕne a kvety nemá biele ale modré.

STANOVIŠTIA

Sladkému drievku na darí v dobre odvodnených pôdach na solitérnych stanovištiach.  Rastlina pôvodom z južnej a strednej  Európy a Iránu a strednej Ázie je dnes naturalizovaná a pestuje sa kultúrne. Celkový objem obchodu s extraktami z koreňa sladkého drievka sa odhaduje na 200 mil €. Medzi krajiny produkujúce sladké drievko patrí India, Irán, Taliansko, Afganistan, Čína, Pakistan, Irak, Azerbajdžan, Uzbekistan, Turkménsko a Turecko.

LIEČITEĽSTVO

Koreň sladkého drievka obsahuje fytoestrogény zo skupiny flavonoidov  → Izoflavón glabrén a izoflavan glabridín, triesloviny, fytosteroly (sitosterol a stigmasterol), kumaríny, vitamíny (B1, B2, B3, B5, E a C) a glykozidy. Okrem toho sú v koreni sladkého drievka prítomné biologické zlúčeníny → triterpény a saponíny (zodpovedné za sladkú chuť).  Saponíny sladkého drievka sú prítomné ako glukuronidy, zatiaľ čo aglykóny sú prítomné ako oleanany. Triterpénové saponíny sú hlavnými charakteristickými zložkami sladkého drievka, ktoré sú zodpovedné za sladkú chuť. Obsah týchto zlúčenín sa môže výrazne líšiť v dôsledku geografických zdrojov, zberu a spracovania, čo ovplyvňuje terapeutické účinky sladkého drievka. 

Antioxidačná aktivita

Antioxidačná aktivita G. glabra je jedným z hlavných dôvodov jeho terapeutického použitia. Obsah fenolov a polyfenových zlúčenín je pravdepodobne zodpovedný za významnú antioxidačnú aktivitu.

Protizápalová aktivita

Protizápalová aktivita koreňa sladkého drievka spôsobuje tlmenie zápalových procesov dýchacích ciest a gastrointestinálneho traktu vrátane pečene a obličiek. Niektorí farmaceuti sa domnievajú, že protizápalové účinky glycyrizínu sú podobné ako účinky glukokortikoidov a mineralokortikoidov  [ageyama, Suzuki a Saruta, 1994].


Antiulcerózna aktivita

Koreň sladkého drievka sa v historickej medicíne používa aj na liečenie žalúdočných a dvanástnkových vredov. Pri liečbe žalúdočných kŕčov pri chronickej gastritíde a syndrómu dráždivého čreva sa koreň sladkého drievka používa ako adjuvans. Pridanou hodnotou je schopnosť  predlžovať životnosť povrchových buniek žalúdka, čím sa prejavuje antipepsínový účinok.

Antimikrobiálna aktivita

Terapeutické aktivity koreňa sladkého drievka voči multirezistentným mikroorganizmom → grampozitívne a gramnegatívne baktérie, ako sú Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans a Bacillus subtilis využívame pri liečení endokarditídy, chronických zápalov pečene, pankreasu a obličiek asociovaných s cukrovkou až po menšie kožné infekcie, toxinózy a letálnu pneumóniu.

Antivírusová aktivita

Koreň sladkého drievka liečitelia používajú pri liečení vírusových infekcii herpes simplex, Varicella zoster, encefalitídy, chrípky a vírusu vezikulárnej stomatitídy. Okrem toho  má glycyrizín  vynikajúce imunostimulačné vlastnosti a indukuje synergický účinok s vakcínou proti vírusu hepatitídy aktiváciou proliferácie T lymfocytov. Liečba samotným glycyrizínom alebo v kombinácii s vakcínou proti hepatitíde by teda mohla viesť k imunitnej stimulácii a antivírusovému účinku proti hepatitíde. Intravenózny glycyrizín sa napríklad v Japonsku používa viac ako 20 rokov na liečbu chronickej hepatitídy. Glycyrrhizín spôsobuje významné zníženie sérových aminotransferáz a zlepšenie histológie pečene. Okrem toho  zabraňuje rozvoju hepatocelulárneho karcinómu pri chronickej hepatitíde. Intravenózny glycyrizín možno použiť aj na liečbu akútnej autoimunitnej hepatitídy. 

Hepatoprotektívna aktivita

O liečení pečene napadnutej vírusmi sme písali vyššie. Koreň sladkého drievka inhibuje tvorbu voľných radikálov a peroxidáciu lipidov. Etanolový mecerát koreňa hladkého drievka vykazuje významnú ochranu proti hepatotoxicite a nealkoholickému stukovateniu.

Glycyrrhizín a glycyrrhetinové kyseliny zabraňujú poškodeniu pečene spôsobenému liekmi a zabezpečujú narušenie metabolizmu žlčových kyselín u ľudí. Kyselina glycyrrhetinová bola skutočne hlásená ako protizápalová a hepatoprotektívna zlúčenina, zatiaľ čo glycyrizín v porovnaní s placebom vyvolal významné zníženie sérových aminotransferáz a zlepšil histológiu pečene. 

Antikarcinogénna a antimutagénna aktivita

Etanolový mecerát koreňa sladkého drievka vykazuje antimutagénny potenciál a antikarcinogénny potenciál. Túto vlastnosť využívajú liečitelia pri liečebných stratégiách pri rakovine žalúdka,  rakoviny pľúc,  rakovine prsníka a vaječníkov, rakovine pečene  a leukémii. 

Neuroprotektívna aktivita

Koreň sladkého drievka podporuje kongnitívne funkcie, takže sa používa na podporu učenia, pri poruchách sústredenia a pamäte. Okrem toho sa koreň sladkého drievka používa ako adjuvans v bylinných zmesiach na liečenie alzheimerovej a parkinsonovej choroby.


Estrogénne a androgénne účinky

Od staroveku sú dobre známe vplyvy sladkého drievka na pôsobenie kortizolu, zníženie syntézy testosterónu a vplyv na aktivitu estrogénu. Izoflavóny môžu ovplyvniť sexuálny vývoj a zhoršiť estrálny cyklus a funkciu vaječníkov a hypotalamu a hypofýzy. Estrogénny účinok etanolového extraktu sladkého drievka možno vysvetliť jeho agonistickou aktivitou na bunky rakoviny prsníka.  Glabridín je bežnou zložkou rastlinných liekov používaných na liečbu menopauzálnych symptómov, čo vedie k priaznivým výsledkom podobným výsledkom 17β-estradiolu 

Iné terapeutické aktivity

Sladké drievko sa vďaka svojej chuti tradične používa ako sladidlo, ktoré tlmí pôríznaky cukrovky, ako je polydipsia a časté močenie, ale nedokáže znížiť hladinu glukózy v krvi.

bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje