bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje hyperkalcemia, zvýšený vápnik v krvi, dom byliniek

čo je nové?     bylinkový slovník    hyperkalcémia

Hyperkalcémia

Stručne

Hyperkalcémia je zvýšená hladina vápnika v krvi definovaná ako hladina vápnika v sére vyššia ako 10,5 mg/dl. Viac ako polovica vápnika v krvi je viazaná na bielkoviny, hlavne na albumín. Malé množstvo celkového vápnika reaguje as citrátmi a sulfátmi, zvýšná časť vápnika cirkuluje v krvi ako voľná vápnikový iont. Metóda merania vápnikových intov je náročná a preto sa používa prepočet hladina vápnika na hladinu albumínu.

Na každý pokles albumínu o 1 mg/dl (normálna hladina je 4 mg/dl) bude korigovaný vápnik o 0,8 mg/dl vyšší. Napríklad, ak je sérový vápnik 10,6 mg/dl a albumín 5 mg/dl, upravený vápnik je 9,8 mg/dl (a pacient nie je hyperkalcemický). Naopak, ak je sérový vápnik 10 mg/dl a albumín 3 mg/dl, korigovaný vápnik je 10,8 mg/dl (a pacient je hyperkalcemický).

Hyperkalcémia vzniká v prípade, že príjem vápnika do krvi je vyšší, ako jeho strata metabolizmom alebo filtráciou. To sa prejavuje predovšetkým resorbciou vápnika v kostiach, v črevách a tiež pri zvýšenej väzbe vápnika na bielkoviny. Môže sa stať, že zvýšená hladina vápnika v krvi prekročí hraničnú filtračnú kapacitu obličiek. Touto cestou sa vápnik dostáva miesto do moču spätne do plazmy, resp ukladá sa vo forme vápnikových kameňov v obličkových panvičkách, odkiaľ cestujú močovodom do močového mechúra a vytvárajú obštrukciu v odtoku moču.

Patogenéza hyperkalcémie

Vznik hyperkalcémie je asociovaný s malignitou alebo primárnou hyperparatyreózou. V rámci hemostázy je hladina vápnika kontrolovaná kalcitropnými hormónmi → parathormón (PTH),  kalcitriol (aktívny metabolit vitamínu D a kalcitonin.

hyperkalcemia, zvýšený vápnik v krvi, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje