Ochorenia koronárnych tepien- ambulancia
Ochorenie koronárnych tepien je ochorenie, pri ktorom nie sú koronárne tepny (tepny vyživujúce srdce) schopné dostatočne zásobovať srdce krvou. Vzniká, ako komplikácia aterosklerózy koronárnych tepien.
Anatómia koronárnych tepien
Patogenéza ochorení koronárnych tepien
Koronárna choroba tepien je vo svojich začiatkoch bezpríznaková. Je to preto, lebo vo svojej podstate ide o chorobu zo staroby, alebo z neúmerného opotrebovania organizmu, resp zo zlých režimových návykov. Prvé príznaky sa môžu objaviť vo forme búšenia srdca a dýchavičnosti po zvýšenej námahe oproti bežnému štandardu. Idiopatické epizódy bolesti pod hrudnou kosťou ako dlhšie trvajúci tlak striedajúci sa z pichľavou bolesťou by už mali byť varovným zdvihnutým prstom k návšteve lekára alebo liečiteľa.
Akútne stavy sú sprevádzané okrem bolesti pod hrudnou kosťou aj tŕpnutím končatín, bolesťou pod ľavou lopatkou, ktorá môže vystreľovať do ľavého ramena a tŕpnutím sánky.
V niektorých prípadoch môže prebiehať infarkt myokardu viac menej asymptomaticky a diagnostikovaný môže byť oneskorene, niekedy aj po 30 dňoch. Po 45 dňoch od epizódy infarktu myokardu ho už zachytiť nie je možné.
V rámci osobnej anamnézy je potrebné získať informácie o potenciálnych zápalových epizódach od detstva, o závislostiach - alkohol, fajčenie, drogy, o obličkových a pečeňových zlyhaniach, o režimových návykoch. Samozrejme bude potrebné testovať príznaky na koronárne ochorenie. To všetko v rámci bežnej prehliadky.
Drvivá väčšina koronárnych cievnych ochorení je však zachytená v súvislosti s iným ochorením pri analýze laboratórnych markerov. Vyššie hodnoty glukózy, pečeňových amináz a cholesterolu. V prípade že tieto hodnoty sú vyššie ako normál a sú sprevádzané vyššími hodnotami zápalových markerov CRP, IL1 IL6, bude potrebné v rámci potvrdenia alebo vyvrátenia podozrenia na vaskulitídu alebo aterosklerózu vykonať testy EKG, prípadne angiogram alebo CT.
Je možné, že po pozitívnom náleze vysokého tlaku v kombinácii s vysokým LDL cholesterolom a triacylglyceridmi odíde pacient s predpisom na niektorý zo statínov alebo beta blokátorov, inhibítorov ACE, prípadne medikácie na báze kyseliny acetylsalicovej - acylpyrín a pod.
Majte však na pamäti, že v asymptomatickej fáze koronárneho cievneho ochorenia môže mať zmena režimových návykov smerom k racionálnej strave, zvýšenie pohybu a radikálne sa vymedzenie voči cigaretám a alkoholu lepší terapeutický zásah, ako všetky lieky sveta.
V prípade radikálnej zmeny funkčného prierezu koronárnej tepny bude odporúčaná angioplastika s roztiahnutím zúženého miesta balónikom alebo s implantáciou stentu) event. chirurgická operácia → aorto-koronárny bypass.