bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje rakytník, ovocný čaj 150 g, dom byliniek

čo je nové?    obchod   ovocné čaje jednozložkové    rakytník,, ovocný čaj 150 g

Rakytník, sušené plody

€ 3,75

Zloženie

Plod raktníka rašetliakového [Hippophae rhamnoidës] 100% bio zber.

Plody rakytníka obsahujú cukry→  2,7-5,3 g/100 ml šťavy, cukrové alkoholy, ovocné kyseliny, vitamíny →C, E a K, polyfenoly, karotenoidy, vlákninu, aminokyseliny, minerály a rastlinné steroly. Typická kyslosť plodov je spôsobená vysokým obsahom kyseliny jablčnej →0,8 - 3,2 g/100 ml šťavy, trpkosť súvisí s kyselinou chinovou →1,2 - 2,1 g/100 ml šťavy. Plody majú vysoký obsah vit C →400 mg/100 gramov,  čím sa plody rakytníka radia medzi najbohatšie rastlinné zdroje vitamínu C. Hlavné karotenoidy sú beta-karotén, zeaxantín a lykopén, alfa-tokoferol je hlavnou zlúčeninou vitamínu E. Najrozšírenejšie dietetické minerály v plodoch rakytníka sú draslík→300 - 380 mg/100 g, mangán →0,28 - 0,32 mg/100 g a meď →0,1 mg/100 g. Plody sú bohaté na fytosteroly → 340-520 mg/kg, pričom hlavnou zlúčeninou sterolov je β-sitosterol, keďže tvorí 57-83 % celkových sterolov. Zistilo sa, že flavonoly sú prevládajúcou triedou fenolových zlúčenín.

Kedy užívať plody rakytníka?

Plody rakytníka sú významným antioxidantom. preto ich odporúčame užívať v rámci prevenčných liečebných kúr na zníženie oxidačného stresu a posilnenie imunitného systému. S našimi najlepšími odporúčaniami užívajte plody rakytníka ako prevenciu pred kardiovaskulárnami ochoreniami → podporujú vitalitu ciev v oboch srdcových komorách, pri vysokom tlaku, pri vysokom cholesterole. Plody rakytníka obsahujú aj olej nielen v semenách, ale aj v dužine a preto sú vhodné na odtučňovacie kúry. Rakytník m,ôžeme samozrejme použiť aj bez cielených terapeutických očakávaní na prípravu lahodného čaju, alebo osviežujúceho chladivého nápoja.

Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 75 mg. Už 1 kávová lyžička sušených plodov rakytníka nahradí túto odporúčanú dennú dávku.

Rakytníkový čaj si pripravte zaliatim jednej alebo dvoch kávových lyžičiek šálkou vriacej vody. Pre zachovanie vitamínu C odporúčame nechať toto množstvo macerovať v studenej vode cez noc a ráno vypiť. Macerované sušené plody nevyhadzovať, ale skonzumovať.   

rakytník, ovocný čaj 150 g, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje