bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Covid 19, akútny respiračný syndróm

čo je nové?   ambulancia    covid 19

SARS Covid 19, akútny respiračný syndróm

Nový vírus SARS CoV- 2 zasiahol do našich životov ako nič, čo by sme si pamätali pred tým. Rozhodol som sa podeliť s vami o informácie, ktoré mám a tiež s možnosťami, ktoré nám historická medicína v tejto situácii ponúka. 

  • COVID-19 je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Prvýkrát bol identifikovaný u pacientov so závažným respiračným ochorením v decembri roku 2019 v čínskom meste Wu-chan. COVID-19 postihuje najmä dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažký zápal pľúc a môže viesť až k úmrtiu. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní. Ohrozuje osoby, ktoré sú v blízkom alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným. Infekcia sa prenáša aj cez kontaminované predmety.
  • Koronavírus SARS-CoV-2 (vírus ťažkého akútneho respiračného syndrómu) vyvoláva ochorenie COVID-19 (Coronavirus disease 2019).(zdroj: https://korona.gov.sk/co-je-covid-19/)
  • Patrí do skupiny b-koronavírusov, ktoré sú bežne rozšírené v ľudskej populácii a spôsobujú ochorenia dýchacích ciest, tráviaceho traktu, pečene a nervového systému.
  • SARS-CoV-2 je v poradí siedmym identifikovaným koronavírusom, ktorý infikuje človeka.
  • Obsahuje RNA genóm a vykazuje 70 % genetickú podobnosť so SARS-CoV-1 vírusom, ktorý bol príčinou epidémie v roku 2002.
  • Genetická informácia SARS-CoV-2 je na 96 % identická s genetickou informáciou koronavírusov netopierov, ktoré sa považujú za pôvodný zdroj infekcie, pričom infekcia sa pravdepodobne preniesla na človeka prostredníctvom iných drobných cicavcov, ktoré sú v Číne predávané na trhoch so živými zvieratami.
  • Zatiaľ nie je známe, aká silná a trvalá je protilátková odpoveď voči vírusu, ani do akej miery protilátky ochraňujú človeka voči opakovanej infekcii.

Plod bazy čiernej (sambucus nigra L.)  obsahuje antokyánové flavonoidy, ktoré bránia rozšíreniu infekcie vírusu H1N1  a znemožnia jeho vstup do pľúcnej hostiteľskej bunky. 

Kyselina rozmarínová bráni vstupu vírusov do buniek, nájdeme ju v týchto bylinkách. Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis), Medovka lekárska (Melissa officinalis L.), Šalvia lekárska (Salvia officinalis L.), Dúška tymianová (Thymus vulgaris L.), Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare L.) a Mäta pieporná (Mentha piperita L.)  (Zdroj Doc. RNDr. Ivan Šalamon, CSc)

Dráč obyčajný (Berberis vulgaris L.)  - kôra z toho kra obsahuje alkaloid berberín, ktorý vykazuje silné protizápalové účinky a pôsobí na celý rad mikroorganizmov (vírusy, stafylokoky, streptokoky, pôvodcov ochorení salmonelózy, cholery a hubových chorôb močových ciest a pohlavných orgánov)

Pravenka metlinatá (Andrographis paniculata) obsahuje v listoch a stonkách bioaktívnu látku Andrographolid, ktorá bráni väzbe vírusového patogénu na bunkové receptory. Je to čistá horčina, jedna z najhorkejších látok pri ktorých chutí horec alebo palina ako karamelová torta.

Okrem priamych protivírusových schopností uvedených bylín odporúčam upriamiť pozornosť na byliny podporujúce imuntný systém a tvorbu interferónov ako sú echinacea úzkolistá (Echinacea angustifolia) Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus), na znižovanie horúčky potom kôru vŕby bielej (Salix alba) a kvet túžobníka brestového (Spiraea ulmaria).

Je dôležité vedieť pre nás laikov, že účinné látky v bylinkách nepôsobia v terapii oddelene, ale že vytvárajú pomerne zložité mechanizmy vzájomného pôsobenia, kde ich funkciou nie je len ich vzájomný pomer, ale priebeh ochorenia a čas, v ktorom je bylinná terapia podávaná. Je sympatické vedieť, že veda sa v poslednej dobe stavia k týmto faktom s nebývalou pokorou a priznáva, že vo väčšine prípadov sú v porozumení týchto synergických procesov v začiatkoch. 

Možno vás zaujmú tieto knihy o covide

S obsahom niektorých kníh nemusíme súhlasiť. Je na nás, ako si niektoré informácie vyložíme, či sa s nimi stotožníme, alebo naopak, sa voči nim vymedzíme. Bezhlavý a nektritický súhlas s čímkoľvek môže poukazovať na neschopnosť alebo neochotu vytvoriť si vlastný názor.

Covid 19, akútny respiračný syndróm bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje