bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje Rakytník, prírodná šťava 1,2 l

Tento výrobok je zaradený do projektu auentické chute a vône Slovenska. 

čo je nové?   obchod   100% ovocné šťavy    rakytník, 100% prírodná šťava 1,2 l

Rakytník, 100% prírodná šťava

Zloženie

Plod raktníka rašetliakového [Hippophae rhamnoidës] 100% bio zber.

Plody rakytníka obsahujú cukry→  2,7-5,3 g/100 ml šťavy, cukrové alkoholy, ovocné kyseliny, vitamíny →C, E a K, polyfenoly, karotenoidy, vlákninu, aminokyseliny, minerály a rastlinné steroly. Typická kyslosť plodov je spôsobená vysokým obsahom kyseliny jablčnej →0,8 - 3,2 g/100 ml šťavy, trpkosť súvisí s kyselinou chinovou →1,2 - 2,1 g/100 ml šťavy. Plody majú vysoký obsah vit C →400 mg/100 gramov,  čím sa plody rakytníka radia medzi najbohatšie rastlinné zdroje vitamínu C. Hlavné karotenoidy sú beta-karotén , zeaxantín a lykopén, alfa-tokoferol je hlavnou zlúčeninou vitamínu E. Najrozšírenejšie dietetické minerály v plodoch rakytníka sú draslík→300 - 380 mg/100 g, mangán →0,28 - 0,32 mg/100 g a meď →0,1 mg/100 g. Plody sú bohaté na fytosteroly → 340-520 mg/kg, pričom hlavnou zlúčeninou sterolov je β-sitosterol, keďže tvorí 57-83 % celkových sterolov. Zistilo sa, že flavonoly sú prevládajúcou triedou fenolových zlúčenín.

Na čo je dobrá šťava z rakytníka?

Šťava z plodov rakytníka je významným antioxidantom. preto ju odporúčame užívať v rámci prevenčných liečebných kúr na zníženie oxidačného stresu a posilnenie imunitného systému. Šťavu z rakytníka odporúčame užívať aj ako prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami → podporuje vitalitu ciev v oboch srdcových komorách, pri vysokom tlaku, pri vysokom cholesterole. Šťava z rakytníka obsahuje aj olej zo semien a preto je vhodná na odtučňovacie kúry.

Odporúčané užívanie

Šťavu z rakytníka neodporúčame piť bez zriedenia s vodou. Pripravte si lahodný napoj pridaním polievkovej lyžice rakytníkovej šťavy do 3 dc vody, lyžičky medu a pár kvapiek citróna. Odporúčame neprekračovať dennú dávku max 50 ml neprekračujte.

Zvýšte pozornosť

Šťava z rakytníka má významnú antitrombotickú aktivitu, preto zvážte jej uživanie ak beriete niektorý z liekov na riedenie krvi - statíny, warfarín a pod. Podobne buďte opatrní pri zvýšenej krvácavosti, tvorbe modrín a pri dlhotrvajúcej a výdatnej menštruácii.

Rakytník, prírodná šťava 1,2 l bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje