bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje repíkov herbár, praslička roľná

Výrobky z prasličky

čo je nové?    herbár    praslička roľná

Herbár - Praslička roľná

  1. Doména: Eukaryota

  2. Kráľovstvo: Plantae  

  3. Kmeň: Polypodiophyty

  4. Podkmeň: Polypodiopsida

  5. Trieda:Equisetidae

  6. Poradie:Equisetales

  7. Čeľaď: Equisetaceae

  8. Rod: Equisetum

  9. Druh: Equisetum arvense

POPIS

Praslička roľná je trváca rastlina dorastajúca do výšky 50 až60 cm. Stonka je vzpriamená, mierne ryhovaná s priemerom do 5 mm, zo stonky vyrastajú v uzloch podlhovasté článkované listy, na jednom uzle je spravidla 6 listov, na jednej stonke môže vyrásť až 20 poschodí takto usporiadaných listov. Listy sú rúrkovité, tmavozelenej, neskôr v lete belšej zelenej farby. Praslička vyrastá z hlbších koreňov, ktoré tvoria hľuzy. V našej krajinke rastie päť druhov prasličky - praslička roľná, praslička lesná (e. silvestris), praslička močiarna (e. palustre), praslička riečna (e. limosum) a praslička lúčna (e. pratensis).

Na terapetické účely je však vhodná jedine praslička roľná [kresánek 1974]. Vo svete sa však bežne používa na terapetické účinky asi 30 druhov prasličky, vrátane tých, ktoré u nás nie sú odporúčané. Okrem toho sa napríklad e. palustre v Turecku tradične používa na liečbu peptických vredov, hemoroidov a obličkových kameňov.

STANOVIŠTIA

Praslička roľná rastie v širokom rozsahu podmienok, pri teplotách nižších ako 5 °C  aj vyšších ako 20 °C  a v oblastiach, kde ročné zrážky dosahujú len 100 mm a aj nad 2 000 mm. Bežne sa vyskytuje vo vlhkých a otvorených lesoch, pasienkoch, ornej pôde, okrajoch ciest, narušených oblastiach a pri okrajoch potokov. Uprednostňuje neutrálne alebo mierne zásadité ílovité hliny, ktoré sú piesčité alebo bahnité, najmä tam, kde je hladina podzemnej vody vysoká. Praslička roľná nezvykne rásť na kyslých pôdach s pH pod 5,5.

Rastlina je rozšírená na severnej pologuli, rastie až na 83° severnej zemepisnej šírky v Severnej Amerike a 71° severnej šírky v Nórsku , Švédsku, Fínsku a Rusku a až na juh v Texase , Indii a Iráne. Menej rozšírená je na južnej pologuli, no vyskytuje sa v Argentíne, Brazílii,  Čile, Madagaskare, Indonézii, Austrálii a na Novom Zélande.

LIEČITEĽSTVO

Vňať prasličky roľnej obsahuje vysoké množstvo kyseliny kremičitej, glykozidy kvercetín, apigenín, kampferol, luteoín. alkaloidy, napr nikotín, palustrín a niekoľko užitočných kyselín - kys. jablčná. Nielen priamo kys. kremičitá, ale synergia všetkých týchto látok, priaznivo pôsobí na močový systém, na zdravie obličiek, na zvýšenú diurézu a vylučovanie močových a obličkových kameňov. V krajinách latinskej ameriky sa praslička používa na liečbu reumatizmu, zápalov močových ciest, prostatitídy a hypertenzie. V Brazílii bola vykonaná randomizovaná, placebom dvojito zaslepená štúdia na vyhodnotenie diuretického účinku prasličky. Bolo zistené, že podávanie 900 mg suchého exkraktu prasličky malo rovnaké účinky ako podávanie 25 mg hydrochlorotiaziduraz denne. Súčasne bolo zistené zníženie kreatinínu, albumínu a močoviny.

V našom ľudovom liečiteľstve sa praslička používa na zastavenie krvácania, pri problémových menštruáciách, ako kloktadlo pri zápaloch hrdla a dýchacích ciest.  

ZBER A SUŠENIE

Predmetom zberu bývajú vrchné časti rastliny. Zozbieranú vňať nesekáme na cca 1 cm dlhé kúsky a sušíme na lieskach v jednej vrstve. Praslička sa suší jednoducho, nezaparuje sa, avšak je potrebné dobré vetranie. Pomer zosušenie býva cca 1/3 až 1/5.

repíkov herbár, praslička roľná bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje