Ochorenia pankreasu ambulancia
Pankreas je žľaza s vnútorným vylučovaním, ktorá sa podstatným spôsobom podieľa na trávení a metabolizme potravy. Pankreas denne vyprodukuje zhruba pol druha litra tráviacich šťiav s obsahom k životu nevyhnutných hormónov a enzýmov, ktoré sa podieľajú na rozklade tukov, cukrov a bielkovín. Pankreas produkuje aj zásadu - hydrogénuhličitan sodný, ktorý sa podieľa na neutralizácii kyslosti v trávenine a chráni steny tenkého čreva pred narušením. Akýmkoľvek narušením funkcie pankreasu sa významným spôsobom nepriaznivo ovplyvní spôsob rozkladu príjimanej potravy a pri nedostatočnej pomoci môžu nastať život ohrozujúce stavy.
Príznaky ochorenia pankreasu
Ako vlastne zistíme, že niečo s pankreasom nie je v poriadku? Pankreas sa zvyčajne prihlási podobne ako dna, z ničoho nič. Príznaky akútnej pankreatitídy sú bolesť v epigastrickej (hornej alebo aj žalúdkovej) časti brucha, ktorá preráža do chrbtovej oblasti. Táto bolesť sa tlakom nemení, jej inzenzita sa zvyšuje kašľom, hlbokým dýchaním alebo prudkými pohybmi. Sprievodnými znakmi sú stuhnutosť brušného svalstva a všetky symptómy nestrávenej tráveniny ako sú nadúvanie, nutkanie na vracanie a nepriechodnosť čriev. Všetky tieto symptómy sprevádza horúčka často nad 38C. Osobne nemám skúsenosti s diagnostikovaním stavov akútnej pankreatídy, nakoľko ku mne prichádzajú ľudia, korí majú za sebou prvé záchvaty a hľadajú alternatívny spôsob liečenia (okrem prísnej diéty) alebo lepšie povedané prevencie pred ďalšími záchvatmi. Mám však za to, že uvedené príznaky sú dostatočným dôvodom na okamžitú návštevu lekára, ktorý na základe podrobnej anamnézy urobí záver a na tomto základe sa stanoví podrobný management postihnutého pacienta. Nie je zanedbateľný fakt, že približne 20% ľudí, ktorí navštívia lekára s podozrením na pankreatitídu má jej ťažkú formu (doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc), z toho počtu je úmrtnosť na úrovni 2 až 3 %. Príznakom tejto choroby je potrebné venovať vysokú pozornosť.
Podporná liečba v intekritickom štádiu spočíva hlavne v prísnej diéte. Až za 80% recidív záchvatov pankreatitídy môže nesprávna diéta alebo porušenie tej správnej. Jednoducho ak máte pankreatitídu, zmierte sa s tým, že dietovať budete musieť doživotne.
Ako môže pomôcť historická medicína pri podpore liečby pankreatitídy? Predovšetkým by som chcel zdôrazniť, že nasadiť bylinnú liečbu nie je možné v štádiu exacerbácie, (recidívy záchvatov), pretože v tomto štádiu dodržujeme veľmi prísnu diétu ak nie rovno hladovku. V interkritickom štádiu nasadzujeme bylinnú liečbu spojenú s prísnou diétou s cieľom eliminovať zápalové procesy (harmanček, repík, ľubovník, kulgan koreň, zázvor koreň, lastovičník vňať) , eliminovať príčiny pankreatitídy - disfunkcie žlčových ciest (čakanka vňať, púpava list a kvet, kozobrada kvet a vňať, pestrec mariansky, zemežlč, vachta trojlistá, stavikrv vtáčí, krvavec lekársky) a podporiť regeneráciu tkanív (nechtík lekársky, žihľava dvojdomá, repík lekársky)