bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje choroby pankreasu - ambulancia, diagnostika doma

Ochorenia pankreasu 

práve čítate

čo je nové?    ambulancia   ochorenia  pankreasu

Ochorenia pankreasu ambulancia

Stručne

Pankreas je  žľaza s vnútorným vylučovaním, ktorá sa podstatným spôsobom podieľa na trávení a metabolizme potravy. Pankreas denne vyprodukuje zhruba pol druha litra tráviacich šťiav s obsahom k životu nevyhnutných hormónov a enzýmov, ktoré sa podieľajú na rozklade tukov, cukrov a bielkovín. Pankreas produkuje aj zásadu - hydrogénuhličitan sodný, ktorý sa podieľa na neutralizácii kyslosti v trávenine a chráni steny tenkého čreva pred narušením. Akýmkoľvek narušením funkcie pankreasu sa významným spôsobom nepriaznivo ovplyvní spôsob rozkladu príjimanej potravy a pri nedostatočnej pomoci môžu nastať život ohrozujúce stavy. 

Príznaky ochorenia pankreasu

Ako vlastne zistíme, že niečo s pankreasom nie je v poriadku? Pankreas sa zvyčajne prihlási podobne ako dna, z ničoho nič. Príznaky akútnej pankreatitídy sú bolesť v epigastrickej (hornej alebo aj žalúdkovej) časti brucha, ktorá preráža do chrbtovej oblasti. Táto bolesť sa tlakom nemení, jej inzenzita sa zvyšuje kašľom, hlbokým dýchaním alebo prudkými pohybmi. Sprievodnými znakmi sú stuhnutosť brušného svalstva a všetky symptómy nestrávenej tráveniny ako sú nadúvanie, nutkanie na vracanie a nepriechodnosť čriev. Všetky tieto symptómy sprevádza horúčka často nad 38C. Osobne nemám skúsenosti s diagnostikovaním stavov akútnej pankreatídy, nakoľko ku mne prichádzajú ľudia, korí majú za sebou prvé záchvaty a hľadajú alternatívny spôsob liečenia (okrem prísnej diéty) alebo lepšie povedané prevencie pred ďalšími záchvatmi. Mám však za to, že uvedené príznaky sú dostatočným dôvodom na okamžitú návštevu lekára, ktorý na základe podrobnej anamnézy urobí záver a na tomto základe sa stanoví podrobný management postihnutého pacienta. Nie je zanedbateľný fakt, že približne 20% ľudí, ktorí navštívia lekára s podozrením na pankreatitídu má jej ťažkú formu (doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc), z toho počtu je úmrtnosť na úrovni 2 až 3 %. Príznakom tejto choroby je potrebné venovať vysokú pozornosť. 

Podporná liečba v intekritickom štádiu spočíva hlavne v prísnej diéte. Až za 80% recidív záchvatov pankreatitídy môže nesprávna diéta alebo porušenie tej správnej. Jednoducho ak máte pankreatitídu, zmierte sa s tým, že dietovať budete musieť doživotne.

Ako môže pomôcť historická medicína pri podpore liečby pankreatitídy?  Predovšetkým by som chcel  zdôrazniť, že nasadiť bylinnú liečbu nie je možné v štádiu exacerbácie, (recidívy záchvatov), pretože v tomto štádiu dodržujeme veľmi prísnu diétu ak nie rovno hladovku. V interkritickom štádiu nasadzujeme bylinnú liečbu spojenú s prísnou diétou s cieľom  eliminovať zápalové procesy (harmanček, repík, ľubovník, kulgan koreň, zázvor koreň, lastovičník vňať) ,  eliminovať príčiny pankreatitídy - disfunkcie žlčových ciest (čakanka vňať, púpava list a kvet, kozobrada kvet a vňať, pestrec mariansky, zemežlč, vachta trojlistá, stavikrv                      vtáčí, krvavec lekársky) a  podporiť regeneráciu tkanív (nechtík lekársky, žihľava dvojdomá, repík lekársky)   

Z pohľadu typu tráviacich enzýmov, ktoré pankreas produkuje prisúdila historická medicína tomuto nenahraditeľnému orgánu dve funkcie - endokrynná funkcia pokrýva metabolizmus cukrov prostredníctvom hormónov inzulín a glukagón, kde inzulín rozkladá glukózu na zásobný glykogén, ktorý potom ukladá do pečene a svalov a glukagón pôsobí presne opačne - umožňuje ukladanie glukózy v krvi a urýchľuje rozklad glykogénu v svaloch. Exokrynná funkcia pankreasu spočíva v tvorbe troch základných typov enzýmov - proteáz → rozkladajú bielkoviny na aminokyseliny, amyláz (rozkladajú sacharidy) a lipáz (rozkladajú tuky). Analýza hladiny spomínaných enzýmov v krvnom sére → hlavne lipáz, menej amyláz, keďže pankreas nie je jediným producentom amyláz a lipáza je podstatne viac špecifická pre ochorenie pankreasu, tvorí významnú zložku laboratórnej diagnostiky akútnej pankreatitídy. Výsledky týchto testov, aj keď poukážu na podozrenie na zápal pankreasu, nedokážu stanoviť klinický progres a ani prognózu na najbližšie dni. Prvým príznakom, že niečo nie je z hladinami týchto enzýmov v našom tele v poriadku je zvýšená plynnatosť, ktorá je spôsobená kvasením nespracovanej tráveniny v našom hrubom čreve. Tento jav však môže byť spôsobený mnohými inými faktormi, takže nie vždy sme mu ochotní venovať patričnú pozornosť. Medzi najčastejšie príčiny plynnatosti patria - nesprávne stravovacie návyky (rýchle jedenie, pitie sýtených nápojov, pitie z fľaše) nevhodný výber jedál (mastné jedlá, vyprážané jedlá, zvýšený príjem strukovín - hrach, šošovica, fuzuľa, zvýšený príjem kapusty a pod.), zápalové ochorenie divertikúl hrubého čreva, laktózová intolerancia, vrodená predispozícia na tvorbu tráviacich enzýmov a pankreatitída. Preto odporúčam konfrontovať zvýšenú plynnatosť s našimi stravovacími návykmi a v prípade sprievodných javov, ako je zápcha, alebo naopak hnačka zvýšiť pozornosť na maximum a konfrontovať náš stav s daľšími - nižšie uvedenými príznakmi akútnej pankreatítídy. 

pre viac informácii ponúkame aj knihy z bylinkovej knižnice

choroby pankreasu - ambulancia, diagnostika doma bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje