bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje posthepatálny ikterus, ochorenie pečene, žltačka, ambulancia, dom byliniek

Viac o pečeni sa dozviete tu

Viac ochorení pečene

Alternatívna a adjuvantná liečba posthepatálnej žltačky

čo je nové?   ambulancia   choroby pečene   žltačka    posthepatálna žltačka

Choroby pečene - posthepatálna žltačka

Stručný popis choroby

Posthepatálna žltačka, niekedy aj obštrukčná žltačka, odborne posthepatálny ikterus, vzniká v dôsledku blokády vylučovania žlče zo žlčových ciest. V krvi sa objaví zvýšená hodnota konjugovaného bilirubínu, v moči je hyperbilirubínúria, pre chýbanie sterkobilínu v stolici je stolica veľmi bledá - acholická. Príčiny uvedeného typu ikteru sú cholelity, tumory, útlak z vonka, stenotizujúce pozápalové striktúry, vrodenéch chyby žlčových ciest, cystická firbróza, pankreatitídy apod.

Patológia posthepatálnej žltačky je nasledovná → konjugovaný bilirubín sa nemôže dostať do črevného traktu → neprichádza ku konverzii bilirubínu na urobilinogén → nadbytok konjugovaného bilirubínu sa filtruje do moču bez urobilinogénu → tmavohnedá farba moču → biela stolica bez sterkobilínu.

Najčastejšou príčinou posthepatálnej žltačky je blokáda extrahepatálnych žlčovodov. Dôsledky tohto procesu sú evidentné oboma smermi. Smerom dopredu: do čreva sa nedostáva žlč, čím sa naruší trávenie a vstrebávanie tukov a v tuku rozpustných látok. Následkami týchto procesov sú zapáchajúca sivá kašovitá a acholická stolica s prítomnosťou nestrávených tukov, poruchy zrážania krvi - porucha trávenia a vstrebávania tukov, čo vedie aj k poruche vstrebávania vitamínov rozpustných v tukoch (A,D,E, K). Nakoľko sa vitamín K neukladá v organizme v zásobnej forme na rozdiel od ostatných uvedených vitamínov, jeho nedostatok sa môže prejaviť veľmi skoro ako vznik mnohopočetných krvných zrazenín v celom krvnom riečisku - koagulopatia. Smerom dozadu:  mechanická prekážka v odtoku žlče spôsobuje vzostup tlaku v extra a potom aj intrahepatálnych žlčovodoch (cholestáza). Vzostup tlaku na žlčovom póle buniek môže viesť k narušeniu medzibunkových spojov medzi hepatocytmi a žlč, ktorá by mala odtekať do čreva sa dostáva poškodenými medzibukovými spojeniami do krvi. Následky tohto procesu sú objavenie sa konjugovaného bilirubínu v moči (moč je tmavý ako čierne pivo).

Diagnostika

Symptóm posthepatálnej žltačky je zrejmý z analytov pečeňového panelu → zvýšený bilirubín v sére, zvýšený konjugovaný bilirubín, moč tmavý, stolica bledá, pečeňové transaminázy zvýšené, z toho alkalická fosfatáza vysoko.

Po potvrdení diagnózy posthepatálnej žltačky pátrame po jej príčine - mechanickú prekážku -konkrementy, parazity alebo kompresiu žlčovodu (tumor hlavy pankreasu, jazvy, striktúry po hojení zápalov a iné).

Liečba

Liečba posthepatánej žltačky vychádza z poznania, že žltačka sama o sebe nie je choroba, ale len symptóm iného ochorenia pečene. Preto sa pri liečbe zameriame odhalenie sledu udalostí, ktorý obštrukcii odtoku žlče na rôznych úrovniach spôsobil.

posthepatálny ikterus, ochorenie pečene, žltačka, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje