bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje aplastická anémia, ochorenia krvi, prírodná lekáreň, dom byliniek

normocytárne anémie

anémia asociovaná so zápalom

anémia asociovaná s neopláziou

anémia asociovaná so zlyhaním obličiek

Aplastická anémia

práve čítate



Aplastická anémia - prírodná lekáreň

Popis choroby

Aplastická anémia patrí patrí medzi normocytárne anémie. je to  ochorenie, pri ktorom telo nedokáže produkovať dostatočné množstvo krviniek. Krvné bunky sú produkované v kostnej dreni kmeňovými bunkami, ktoré sa tam nachádzajú. Aplastická anémia spôsobuje nedostatok všetkých typov krviniek : červených krviniek , bielych krviniek a krvných doštičiek.

Vyskytuje sa najčastejšie u mladých ľudí v tínedžerskom veku, ale bežne sa vyskytuje aj u starších ľudí. Môže to byť spôsobené dedičnosťou , imunitným ochorením alebo vystavením chemikáliám, liekom alebo žiareniu . Približne v polovici prípadov je však príčina neznáma.

Etiopatogenéza

Pri aplastickej anémii dochádza k poškodeniu kmeňovej krvotvornej bunky, najčastejšie pri infekciách → hepatitídy , Epstein Barr vírus, cytomegavírus a vírus HIV, okrem toho pri ožiarení, idiopatickej reakcii pri podaní liekov → napr. chloramfenikol, karbamazepín , felbamát , fenytoín , chinín a fenylbutazón, liečbe cytostatikami ako vedľajší účinok. Uvažuje sa čiastočne o priamom poškodení kmeňovej bunky niektorým vyššie spomínaným mechanizmom a tiež o spoluúčasti imunitného systému, najmä cytotoxických T-lymfocytov.

V posledných rokoch sa zistilo, že väčšina prípadov aplastickej anémie je výsledkom autoimunity sprostredkovanej T-bunkami a deštrukciou kostnej drene , čo vedie k defektnej alebo takmer chýbajúcej hematopoéze . Okrem toho sa predpokladá, že aktivované T bunky indukujú apoptózu v hematopoetických kmeňových bunkách.

Hypotézu aberantných, neusporiadaných populácií T-buniek ako iniciátorov aplastickej anémie podporujú zistenia, že imunosupresívna liečba T-buniek (napríklad anti-tymocytový globulín a cyklosporín ) vedie k odpovedi až u 80 % ťažkých aplastických ochorení pacientov s anémiou.

Príznaky

Najčastejšími príznakmi sú krvácavosť pri nedostatku krvných doštičiek, z nosa, pri vykašliavaní hlinov, krv v stolici, v moči, okrem toho sú sledované časté infekcie, počnúc dýchacím traktom a štandardné symptómy anémie - slabosť, zvýšená únava, dýchavičnosť a pod.

Diagnostika

Diagnostika aplastickej anémie je založená na hodnotení výkonnosti pluripotentných buniek kostnej drene, ktorá by nemala klesnúť pod 30%, súčasne sú pozorované tri analyty cytopénie v obvodovej krvi: počet retikulocytov < 0,1 %, počet neutrofilných segmentov < 0,5×10 9 /l, počet trombocytov < 20×10 9 /l.

Aplastickú anémiu možno definitívne diagnostikovať biopsiou kostnej drene . Normálna kostná dreň má 30-70 % krvných kmeňových buniek, ale pri aplastickej anémii sú tieto bunky väčšinou preč a sú nahradené tukom.

Alternatívna a adjuvantná liečba

Hlavná liečba aplastickej anémie zahŕňa imunosupresívnu terapiu na báze anti-tymocytového globulínu a transplantáciu hematopoetických kmeňových buniek. Okrem toho sa aplastická anémie lieči gluko- kortikoidmi, krvnými transfúziami, hematopoetickým rastovým faktorom, chemoterapiou, terapiu chelátmi železa a androgénnou terapiou.

Miera 5-ročného prežitia sa pri uvedených terapiách blíži k 60-80 % (Zdroj: Vaht a kol., 2017 ; Li a kol., 2019). Miera prežitia s vyšším vekom klesá. Imunosupresívna terapia (IST) však patrí k lymfocytotoxickým látkam a niektoré z týchto látok spôsobujú komplikácie, ako je anafylaktická horúčka, bolesť na hrudníku, hnačka, infekcie a následné malígne stavy. Pre transplantácie hematopoetických buniek je veľmi ťažké nájsť vhodného darcu, čo robí túto liečbu menej priaznivou v porovnaní s IST.

Je preto prirodzené, že sa mnohí pacienti s aplastickou anémiou obracajú na bylinnú terapiu, ako adjuvantnú, alebo alternatívnu terapiu s cieľom zvýšiť svoje príležitosti na čo najdlhšie prežitie. Naši priatelia v Číne, Taiwane a Hongkongu majú s bylinnými terapiami dostatok skúseností. Je to nielen preto, že prevalencia aplastickej anémie v týchto krajinách je zhruba 3 krát vyššia ako v Európe, ale hlavne preto, že  pacienti si môžu zvoliť bylinnú terapiu ako svoju integratívnu, alternatívnu a doplnkovú terapiu na zníženie komplikácií z konvenčných terapií a na zlepšenie celkovej miery prežitia. Samozrejme, s hradením tejto liečby z verejného zdravotného poistenia.

individuálne byliny


  • Salvia miltiorrhiza

  • Astragalus membranaceus

  • Oldenlandia diffusa

  • Scutellaria barbata

  • Agrimonia eupatoria

  • Angelica sinensis

  • Panax GingSeng

bylinná zmes

  • Panax GingSeng

  • Astragalus membranaceus

  • Angelica sinensis

  • Wolfiporia cocos

  • Ziziphus jojoba

  • Dimocarpus Logan

  • Himalaiela abnormis

  • Glycyrrhiza glabra

  • Polygala sibrica

  • Zingiber officinale

Bolo vykonaných mnoho vedeckých štúdii na zistenie účinnosti bylinnej terapie pri aplastickej anémii. Podľa jednej z nich mali pacienti s aplastickou anémiou, ktorí užívali bylinnú terapiu vyššiu pravdepodobnosť 5 ročného prežitia súvisiaceho s anémiou, a to aj po zohľadnení veku, pohlavia, komorbidít a používania imunosupresívnej liečby, užívania glukokortikoidov, terapie hematopoetickým rastovým faktorom, androgénovej terapie, chemoterapie. terapie chelatáciou železa a terapie krvnými transfúziami.

Bylinná liečba môže poskytovať ochranný účinok proti ochoreniam súvisiacim so zlyhaním kostnej drene. Okrem toho extrakt ženšenu a jeho aktívna zložka - tetracyklický triterpénový sapogenín  panaxadiol podporuje proliferáciu a diferenciáciu hematopoetických progenitorových buniek a následne reguluje imunitnú funkciu.

Najčastejšie používanou individuálnou kombináciou bylín je Salvia miltiorrhiza a Astragalus membranaceus. Ich kombinácia zvýšuje obsah železa prostredníctvom biosyntézy feritínu a zlepšuje hladinu hemoglobínu. Okrem toho obnovuje funkciu hematopoetických kmeňových buniek, vyrovnávaja T lymfocyty, inhibuje apoptózu buniek kostnej drene vyvolanú imunitným útokom a obnovuje rovnováhu imunitnej odpovede T buniek. Okrem toho astragalus membranaceus podporuje obnovu hematopoetickej funkcie zlepšením podskupín T-lymfocytov a znížením uvoľňovania negatívnych regulačných faktorov, ako je tumor nekrotizujúci faktor alfa (TNF-alfa) a interleukín-2 (IL-2).

aplastická anémia, ochorenia krvi, prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje