Aplastická anémia - prírodná lekáreň
Pri aplastickej anémii dochádza k poškodeniu kmeňovej krvotvornej bunky, najčastejšie pri infekciách → hepatitídy , Epstein Barr vírus, cytomegavírus a vírus HIV, okrem toho pri ožiarení, idiopatickej reakcii pri podaní liekov → napr. chloramfenikol, karbamazepín , felbamát , fenytoín , chinín a fenylbutazón, liečbe cytostatikami ako vedľajší účinok. Uvažuje sa čiastočne o priamom poškodení kmeňovej bunky niektorým vyššie spomínaným mechanizmom a tiež o spoluúčasti imunitného systému, najmä cytotoxických T-lymfocytov.
V posledných rokoch sa zistilo, že väčšina prípadov aplastickej anémie je výsledkom autoimunity sprostredkovanej T-bunkami a deštrukciou kostnej drene , čo vedie k defektnej alebo takmer chýbajúcej hematopoéze . Okrem toho sa predpokladá, že aktivované T bunky indukujú apoptózu v hematopoetických kmeňových bunkách.
Hypotézu aberantných, neusporiadaných populácií T-buniek ako iniciátorov aplastickej anémie podporujú zistenia, že imunosupresívna liečba T-buniek (napríklad anti-tymocytový globulín a cyklosporín ) vedie k odpovedi až u 80 % ťažkých aplastických ochorení pacientov s anémiou.
Najčastejšími príznakmi sú krvácavosť pri nedostatku krvných doštičiek, z nosa, pri vykašliavaní hlinov, krv v stolici, v moči, okrem toho sú sledované časté infekcie, počnúc dýchacím traktom a štandardné symptómy anémie - slabosť, zvýšená únava, dýchavičnosť a pod.
Alternatívna a adjuvantná liečba
Bolo vykonaných mnoho vedeckých štúdii na zistenie účinnosti bylinnej terapie pri aplastickej anémii. Podľa jednej z nich mali pacienti s aplastickou anémiou, ktorí užívali bylinnú terapiu vyššiu pravdepodobnosť 5 ročného prežitia súvisiaceho s anémiou, a to aj po zohľadnení veku, pohlavia, komorbidít a používania imunosupresívnej liečby, užívania glukokortikoidov, terapie hematopoetickým rastovým faktorom, androgénovej terapie, chemoterapie. terapie chelatáciou železa a terapie krvnými transfúziami.
Bylinná liečba môže poskytovať ochranný účinok proti ochoreniam súvisiacim so zlyhaním kostnej drene. Okrem toho extrakt ženšenu a jeho aktívna zložka - tetracyklický triterpénový sapogenín panaxadiol podporuje proliferáciu a diferenciáciu hematopoetických progenitorových buniek a následne reguluje imunitnú funkciu.
Najčastejšie používanou individuálnou kombináciou bylín je Salvia miltiorrhiza a Astragalus membranaceus. Ich kombinácia zvýšuje obsah železa prostredníctvom biosyntézy feritínu a zlepšuje hladinu hemoglobínu. Okrem toho obnovuje funkciu hematopoetických kmeňových buniek, vyrovnávaja T lymfocyty, inhibuje apoptózu buniek kostnej drene vyvolanú imunitným útokom a obnovuje rovnováhu imunitnej odpovede T buniek. Okrem toho astragalus membranaceus podporuje obnovu hematopoetickej funkcie zlepšením podskupín T-lymfocytov a znížením uvoľňovania negatívnych regulačných faktorov, ako je tumor nekrotizujúci faktor alfa (TNF-alfa) a interleukín-2 (IL-2).