bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje autoimunitné ochorenia, ambulancia, dom byliniek

čo je nové?   ambulancia  poruchy imunity, alergie  autoimunitné ochorenia

Autoimunitné ochorenia  ambulancia

Stručne

Pri autoimunitnom ochorení imunitný systém považuje časť vlastného organizmu → kĺby, koža, pankreas, obličky, pečeň za cudzie. Uvoľňuje proteíny nazývané autoprotilátky, ktoré napádajú zdravé bunky. Niektoré autoimunitné ochorenia sa zameriavajú iba na jeden orgán, napríklad diabetes 1. typu poškodzuje pankreas. Iné choroby, ako napríklad systémový lupus, postihujú celé telo.

Epikríza

Nie je jasné, prečo sa spustí aktivita imunitného systému proti vlastným tkanivám. Na základe určitých indícii a analýz, ktoré si robíme s odobratých anamnéz našich klientov máme predstavu o tom, čo môže štartovať  poruchy imunitného systému. Vieme, že dlhodobo zvýšená úroveň stresu, u žien pôrod a podobne môžu za určitých okolností spustiť aktivitu imunitného systému. Okrem toho máme poruke hypotézu, že imunitný systém ako taký je naprogramovaný tak, že uprednostní útok na vlastný organizmus, než aby mal dopustiť, aby v tomto organizme parazitovali a replikovali sa patogény. Z tohto pohľadu môžeme povedať, že autoimunitná reakcia nie je porucha imunitného systému, ale naopak, dôkaz o tom, že pracuje tak ako má. Niektoré autoimunitné ochorenia → diabetes, skleróza multiplex a lupus, sú dedičné. Nie každý člen rodiny ich nevyhnutne dostane, avšak zdedí náchylnosť k jej rozvinutiu.

Príznaky

Pokúsili sme sa zostaviť najčastejšie sa vyskytujúce dlhodobé príznaky autoimunitných porúch. Sprievodným znakom všetkých z nich je mierna úroveň zápalu sprevádzaného miernou horúčkou. Majte na pamäti, že tieto príznaky môžu poukazovať na iné zdravotné problémy, než je porucha imunity. Ak chcete zistiť, čo sa deje s vaším zdravím, odporúčame navštíviť lekára alebo liečiteľa.

  • Studené končatiny

  • Časté hnačky

  • Suché oči

  • Únava

  • Mierna horúčka

  • Bolesti hlavy

  • Vyrážky

  • Bolesti kĺbov

  • Vypadávanie vlasov

  • Citlivosť na slnko

  • Tŕpnutie alebo necitlivosť v rukách a nohách

  • Problémy s prehĺtaním

  • Nevysvetliteľná zmena hmotnosti

  • Biele škvrny na tele

  • Zožltnutie pokožky, nechtov a bielok očí

Studené končatiny. Zapálené cievy na rukách a nohách môžu spôsobiť problém s udržaním tepla. Pokožka môže v týchto prípadoch obelieť, po vystavení chladu aj zmodrieť. Po ustúpení zápalu a obnovení prietoku krvi sa všetko dostane do normálu a koža mierne sčervenie. Lekári popísanému stavu hovoria Raynaudov syndróm.

Hnačka, ktorá trvá viac ako 2 až 4 týždne, môže byť varovným signálom, že  imunitný systém poškodzuje výstelku tenkého čreva alebo tráviaceho traktu. Zápcha je tiež problémom. Ak je peristaltika čriev pomalá, môže za tým byť imunitná reakcia. Ďalšie možné príčiny zahŕňajú baktérie, vírusy a iné zdravotné stavy.

Suché oči. U ľudí s autoimunitnou poruchou pozorujeme symptóm suchých očí. Títo ľudia pociťujú pieskový, drsný pocit v oku. Niekedy majú rozmazané videnie, podráždené oči alebo zápalovú hnisavú reakciu na očiach.

Únava, ktorá trvá dlhšie ako 2 týždne. Stav podobný chrípke, zvlášť, keď sa k únave pridá bolesť kĺbov a svalov. Po nejakom čase únava prejde a tak môže vzniknúť pocit, že išlo o neškodnú infekciu, s ktorou si imunitný systém poradil. Po čase sa únava vráti a niekedy to nazývame prechodená chrípka. Zbystrite pozornosť, keď nepomôže ani zvýšený objem spánku.

Mierna horúčka. Vyššia teplota, ako normálna, zvyčajne > 37,5 C poukazuje na zvýšenú aktivitu imunitného systému. Tento sled udalostí môže mať len dve príčiny → prichádzajúca infekcia alebo vzplanutie autoimunity.

Bolesti hlavy. V niektorých prípadoch môžu bolesti hlavy súvisieť s imunitným systémom. Môže to byť napríklad v prípade vaskulitídy, čo je zápal krvných ciev spôsobený infekciou alebo autoimunitným ochorením.

Vyrážka alebo ekzém. Pokožka je prvou bariérou organizmu proti patogénom. To, ako vyzerá a pôsobí, môže odrážať funkčnosť imunitného systému. Svrbivá, suchá, červená pokožka je bežným príznakom zápalu. Rovnako vyrážky alebo ekzém, ktoré môžu byť reakciou na lupus alebo psoriázu.

Bolesti kĺbov. Keď sa synoviálna výstelka vo vnútri kĺbov zapáli, oblasť okolo nich je citlivá na dotyk. Kĺb môže byť tiež stuhnutý alebo opuchnutý a môže sa to stať s viac ako jedným kĺbom. Dlhodobé raňajšie stuhnutie kĺbov môže poukazovať na niektoré z autoimunitných ochorení, napríklad na reumatoidnú artritídu.

Nerovnomerné vypadávanie vlasov. Niekedy imunitný systém napadne vlasové folikuly. Nerovnomerná strata vlasov na hlave môže poukazovať na stav nazývaný alopécia areata → čo je .automunitné chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje vlasový folikul a niekedy aj nechty Vychádzajúce pramene alebo zhluky vlasov môžu byť tiež príznakom lupusu.

Citlivosť na slnko. U ľudí s autoimunitnou poruchou pozorujeme zvýšenú citlivosť na slnečné lúče nazývanú fotodermatitída. Po pobyte na slnku sa  môžu objaviť pľuzgiere, vyrážky alebo šupinaté škvrny. Niekedy sa môže dostaviť zimnica, alebo bolesť hlavy a nevoľnosť, čo sú klasické symptómy úpalu.

Tŕpnutie alebo necitlivosť v rukách a nohách. V niektorých prípadoch môže tŕpnutie a necitlivosť znamenať, že imunitný systém útočí na nervy, ktoré vysielajú signály do cieľových tkanív a svalov. Príkladom je Guillain -Barreov syndróm, pri ktorom sa necitlivosť v nohách a potom sa presúva na ruky a hrudník. Chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia → CIDP, má symptómy podobné demyelinizačnej forme Guillain -Barreovho syndrómu, ale kým GBS trvá dva týždne až 30 dní, CIDP trvá oveľa dlhšie.

Problémy s prehĺtaním.  Pri problémoch s prehltaním, ktoré sa môžu prejaviť ako uviaznutie jedla v krku alebo pažeráku, a/alebo dusenie odporúčame zvážiť vplyv autoimunitného systému.

Nevysvetliteľná zmena hmotnosti. Pri autoimunitnej reakcii na štítnu žľazu sa môže stať, že sa metabolizmus spomalí a osoba priberá na hmotnosti, prípadne opačne, metabolizmus sa zrýchli a osoba stráca na hmotnosti.

Biele škvrny na pokožke. Niekedy imunitný systém napadne  kožné bunky zvané melanocyty. V takom prípade sa môžu na pokožke objaviť biele škrvny.

Zožltnutie pokožky, nechtov alebo očí. Tento stav sa nazýva žltačka → ikterus,  a okrem mnohých iných prehepatálnych a posthepatálnych príčin ju môže spôsobiť imunitný systém, ktorý napáda a ničí zdravé pečeňové bunky. To môže viesť k stavu nazývanému autoimunitná hepatitída.

Diagnostika autoimunitných ochorení

Liečba autoimunitných ochorení

autoimunitné ochorenia, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje