bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje psoriáza, autoimunitné ochorenia, ambulancia, dom byliniek

Psoriáza - ambulancia

Stručne

Pri autoimunitnom ochorení imunitný systém považuje časť vlastného organizmu → kĺby, koža, pankreas, obličky, pečeň za cudzie. Uvoľňuje proteíny nazývané autoprotilátky, ktoré napádajú zdravé bunky. Psoriáza je ochorenie kože.

Odhaduje sa, že psoriáza postihuje 2-4 % bežnej populácie. Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku, hoci najčastejšie sa prvýkrát objaví medzi 15. a 25. rokom života. Približne jedna tretina ľudí so psoriázou uvádza, že bola diagnostikovaná pred dosiahnutím veku 20 rokov.  Psoriáza postihuje obe pohlavia rovnako. Ľudia s crohnovou chorobou, ulceróznou kolitídou majú zvýšené riziko ochorenia na psoriázu. Môže sa stať ľudia s diagnostikovanou psoriázou neskôr ochorejú na celiakiu.

Epikríza

Psoriáza je autoimunitné ochorenie kože, pri ktorom rastie epidermálna vrstva pokožky až 7 krát rýchlejšie oproti normálu. Je to stav, podobný hojeniu po ranách. Sled udalostí pri psoriáze začína iniciačnou fázou, v ktorej udalosť → trauma kože, infekcia, stres, genetika alebo lieky, vedú k aktivácii imunitného systému. Antigén → baktériový, najčastejšie streptokokový proteín alebo aj autoantigén, spúšťa celú reakciu, ktorá vyúsťuje k vylučovaniu zápalových cytokínov s následným zvýšeným delením buniek a zápalovou reakciou vedúcou k vytvoreniu psoriatických ložísk. nasleduje udržiavacia fáza pozostávajúca z remisii a chronickej progresie ochorenia.  Kožné bunky sa pri psoriáze nahrádzajú každých 3-5 dní, a nie zvyčajných 28-30 dní. Predpokladá sa, že tieto zmeny pochádzajú z predčasného dozrievania keratinocytov vyvolaného zápalovou kaskádou v derme zahŕňajúcej dendritické bunky, makrofágy a T bunky → tri podtypy bielych krviniek.  Tieto imunitné bunky sa presúvajú z dermis do epidermis a vylučujú zápalové chemické signály (cytokíny), ako je interleukín-36γ, tumor nekrotizujúci faktor-α, interleukín-1β , interleukín-6 a interleukín-22. Predpokladá sa, že tieto vylučované zápalové signály stimulujú proliferáciu keratinocytov.  Jednou z hypotéz je, že psoriáza zahŕňa defekt regulačných T buniek a regulačného cytokínu interleukínu-10. Zápalové cytokíny nachádzajúce sa v psoriatických nechtoch a kĺboch ​​(v prípade psoriatickej artritídy) sú podobné cytokínom pri psoriatických kožných léziách, čo naznačuje spoločný zápalový mechanizmus.

Kyselina deoxyribonukleová (DNA) uvoľňovaná z umierajúcich buniek pôsobí ako zápalový stimul pri psoriáze a stimuluje receptory na určitých dendritických bunkách, ktoré následne produkujú cytokín interferón-α. V reakcii na tieto chemické správy z dendritických buniek a T buniek keratinocyty tiež vylučujú cytokíny, ako je interleukín-1, interleukín-6 a tumor nekrotizujúci faktor-α, ktoré signalizujú zápalovým bunkám, aby dorazili a stimulovali ďalší zápal.

Klinický obraz

Psoriáza sa prejavuje najmä postupným zväčšovaním a odlupovaním psoriatických platničiek so sprievodnými pustulami a škvrnami. Prvé lézie sa vyskytujú v najvyššej vrstve dermis – papilárnej dermis. Krvné cievy sa rozšíria a odkrajú lymfocyty a granulocyty absorbujúce neutróny a dostanú sa do epidermy, ktorá v tomto štádiu ešte vyzerá celkom obyčajne a nie je viditeľná.  Uvedené štádium nesprevádzajú žiadne fyzikálne príznaky. Postupne koža sčervenie, hrubne a pokryje sa striebristo-bielymi šupinami. Postihnuté miesta spočiatku svrbia, neskôr krvácajú. Postihnutá môže byť koža, nechty, kĺby, prípadne rôzne kombinácie patomechanizmov spojené s cytokínmi a bunkami imunitného systému.

Diagnostika

Diagnóza psoriázy je zvyčajne založená na posúdení vzhľadu a odobratí osobnej a rodinnej anamnézy. Charakteristické znaky kože pre psoriázu sú šupinaté, erytematózne plaky, papuly alebo škvrny na koži, ktoré môžu byť bolestivé a svrbiace.  Na stanovenie diagnózy sa zvyčajne nevyžadujú žiadne špeciálne krvné testy ani diagnostické postupy. Ak sa ukáže potreba diferenciálne diagnostiky psoriázy, táto zahŕňa dermatologické stavy podobného vzhľadu, ako je diskoidný ekzém, seboroický ekzém, pityriasis rosea (môže byť zamenená s psoriázou žalúdka), nechtová mykóza (môže byť zamenená s psoriázou nechtov) alebo kožný lymfóm T-buniek (50 % jedincov s touto rakovinou sú spočiatku nesprávne diagnostikované s psoriázou). ​​Dermatologické prejavy systémových ochorení, ako je vyrážka sekundárneho syfilisu, sa môžu tiež zamieňať s psoriázou. Ak je klinická diagnóza neistá, môže sa vykonať biopsia kože alebo škrabanie na vylúčenie iných porúch a potvrdenie diagnózy. Koža z biopsie ukazuje paličkovité epidermálne projekcie, ktoré sa prelínajú s dermis pri mikroskopii. Epidermálne zhrubnutie je ďalším charakteristickým histologickým nálezom psoriázových lézií.  Vrstva stratum granulosum epidermis pri psoriatických léziách často chýba alebo je výrazne znížená; kožné bunky z najpovrchovejšej vrstvy kože sú tiež abnormálne, pretože nikdy úplne nedozrejú. Na rozdiel od svojich zrelých náprotivkov si tieto povrchové bunky zachovávajú svoje jadrá. Zápalové infiltráty možno typicky vidieť mikroskopicky pri vyšetrovaní kožného tkaniva alebo kĺbového tkaniva postihnutého psoriázou. Epidermálne kožné tkanivo postihnuté psoriatickým zápalom má často veľa CD8+ T buniek, zatiaľ čo prevaha CD4+ T buniek tvorí zápalové infiltráty dermálnej vrstvy kože a kĺbov.

Medicínska liečba psoriázy

Hoci psoriázu nie je možné vyliečiť, existuje veľa moderných liečebných stratégii, ktoré sa zameriavajú na potlačenie symptómov. Maste a oleje na vonkajšie použitie sa  používajú na mierne ochorenie, fototerapia na stredne závažné ochorenie a perorálne alebo intravenózne systémové 

na ťažké ochorenie.

Maste a oleje→ sú najúčinnejšie, ak sa používajú nepretržite počas ôsmich týždňov. Vyslovene sa neodporúča používať maste a oleje s obsahom retinoidov a uhoľného dechtu Ak je odporúčané používanie mastí s obsahom kortikosteroidov, odporúča sa používať silnejšie koncentrácie.

Analógy vitamínu Dparikalcitol a pod, sú lepšie ako placebo. Kombinovaná liečba vitamínom D a kortikosteroidmi je lepšia ako liečba samotná. 

Zvlhčovadlá a zmäkčovadlá, ako je minerálny olej , vazelína , kalcipotriol a dekubal (zmäkčovadlo typu olej vo vode), zvyšujú odstraňovanie psoriatických plakov. Niektoré zmäkčovadlá sú ešte účinnejšie pri odstraňovaní psoriatických plakov v kombinácii s fototerapiou. Naopak, niektoré zmäkčovadlá nemajú žiadny vplyv na odstraňovanie plakov psoriázy, napr. kokosový olej, resp maste alebo oleje pripravené na tejto báze.

psoriáza, autoimunitné ochorenia, ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje