bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje hyperaktívny imunitný systém - ambulancia, dom byliniek

čo je nové?   ambulancia  poruchy imunity, alergie  hyperaktívny imunitný systém

Hyperaktívny imunitný systém ambulancia

Stručne

Stav hyperaktívny imunitný systém označuje situácie v ktorých sa prejavuje  abnormálna reakcia imunitného systému na určitý špecifický patogén. V tomto prípade a zrejme aj v každom inom spájame hyperaktivitu imunitného systému s pojmom alergia a daný patogén nazývame alergén.

Jednoducho povedané, pre niekoho je peľové zrnko v dýchacej trubici bežná situácia, pre človeka s hyperkatívnym imunitným systémom je peľové zrnko nepriateľ, ktorého treba za každých okolností zabiť. Následne sa naštartuje imunitná reakcia, výsledkom ktorej je zápal, zvýšená teplota a čiastočná dysfunkcia napadnutého tkaniva.

Ako alergény sa môžu uplatňovať najrôznejšie látky, s ktorými prichádzame do kontaktu. Pre zdravého človeka sú prevažne neškodné a nemá s nimi problémy.

Patogenéza alergických reakcii

Ako presne vzniká alergická reakcia nie je známe. Vieme, že jestvujú niektoré predisponenty alergickej reakcie

  1. alergén, ktorú naruší imunitnú homeostázu
  2. genetické predispozície
  3. samotný imunitný procesa ako zosilovač pôvodného impulzu

 Ochorenie sa však väčšinou prejaví až pod vplyvom vonkajšieho prostredia. To značí, že u niektorých ľudí s geneticky danou náchylnosťou k alergiám sa alergia vôbec nemusí prejaviť ani počas celého života. Na druhej strane iní majú príznaky alergie prakticky od narodenia. Väčšinou sa však alergické príznaky objavia až neskôr v priebehu života.

Dnes poznáme v zásade 4 typy alergickej reakcie v závislosti od typu imunitnej reakcie: [zdroj:Prof. MUDr. Ján Hanáček Csc]

  1. alergická reakcia asociovaná s imunoglobínom E → IgE
  2. tkanivovo špecifická reakcia
  3. imunokomplexová reakcia
  4. bunkami sprostredkovanáí reakcia

Príznaky

Hyperaktívny imunitný systém sa môže prejaviť rôznymi alergiami.

  • Alergia dýchacích ciest: vodnatý výtok z nosa, kýchanie, svrbenie sliznice nosohltanu, upchávania nosa, bolesti hlavy, pocit sťaženého dýchania, hlavne pri výdychu, pískanie pri dýchaní, tlak na hrudníku, kašeľ.

  • Očné prejavy: slzenie, vodnatý výtok z očných spojiviek, pocit rezania, svrbenia očí, svetloplachosť.

  • Tráviaci trakt: kŕčovité bolesti brucha, "krútenie" v bruchu, hnačka, nevoľnosť, vracanie.

  • Koža: výsyp, žihľavka, opuch, svrbenie pokožky. Svrbenie (pruritus) patrí medzi charakteristické prejavy alergie, sprostredkuje ho látka histamín, ktorá sa uvoľňuje v tele pri alergickej reakcii.

  • Celkové prejavy: slabosť, únava, ospalosť, závrat, bolesti hlavy.

Podozrenie na alergiu vzniká, ak sa určité príznaky opakujú za rovnakých okolností:

  • nádcha v peľovej sezóne, dýchacie ťažkosti viazané na rovnaké miesto, či zariadenie miestnosti, tráviace alebo kožné prejavy po rovnakých potravinách.

Ďalším podozrivým príznakom je nadmerná, prehnaná reakcia na bežné podnety:

  • silný kašeľ,

  • vodnatá nádcha,

  • tráviace ťažkosti,

  • podráždenie pokožky, vyrážka.

Najvýznamnejším príznakom alergie je alergická reakcia. Alergická reakcia sa skladá z niekoľkých fáz:

  • kontakt s alergénom cez kožu, sliznice, prienik alergénu do organizmu

  • kontakt alergénu s bunkami v organizme, ktoré sprostredkúvajú alergickú reakciu v organizme

  • uvoľnenie látok z buniek, ktoré spôsobujúcich príznaky alergie - tzv. mediátory (histamín a iné)

  • príznaky alergie - opuch slizníc, dusenie, kašeľ, svrbenie kože, slizníc a ďalšie

  • Anafylaktická reakcia predstavuje najzávažnejšiu formu alergie. Dochádza pri nej k celkovej reakcii organizmu (prejavy z viacerých telesných orgánov), ktoré môžu vyústiť až do šokovej reakcie (anafylaktický šok) s bezprostredným ohrozením života. 

Hlavné príčiny anafylaxie:

  • Lieky: hlavne v injekčnej forme

  • Bodnutie hmyzom: u nás prevažne včela, osa, sršeň

  • Potraviny: napríklad arašidy, oriešky, morské plody, veľmi individuálne

Liečba alergii

Na liečbu alergii sa používa mnoho liekov, ktoré sa nasadzujú´v závislosti od druhu alergie.

  • Antihistaminiká → blokujú účinky histamínu, látky, ktorá v organizme alergika sprostredkuje príznaky alergie. Histamín je látka vlastná telu a má svoju úlohu aj u zdravého jedinca, pri alergii je však jeho pôsobenie nadmerné a nekontrolované. Antihistaminiká existujú v podobe injekcií, tabletiek, kvapiek, používajú sa aj ako lokálny liek (očné, nosové kvapky, gél). Postupne bolo vyvinutých niekoľko generácií týchto liekov za účelom zlepšenia ich účinnosti a minimalizácie vedľajších účinkov (ospalosť, sucho v ústach). Do určitej miery ovplyvňujú aj nealergické prejavy (dráždenie slizníc napríklad pri infekcii). Sú dostupné v lekárňach pod mnohými názvami, časť z nich je aj voľno predajná bez lekárskeho predpisu.

  • Antileukotriény - lieky pôsobiace proti alergickému zápalu používané pri astme a nosových polypoch. Ich účelom je okrem iného zabrániť potrebe liečby systémovými kortikosteroidmi alebo znížiť ich dávku.

  • Kortikosteroidy - hormonálne lieky používané v celej medicíne pri mnohých chorobách. Patria medzi najúčinnejšie a často nenahraditeľné lieky. V alergológii sa používajú pri závažných, inak ťažko riešiteľných stavoch. Vzhľadom k možnosti ich vedľajších účinkov sa vždy starostlivo zvažuje nutnosť ich použitia, či závažnosť stavu vyváži ich riziká. Vedľajšie účinky kortikosteroidov sa prejavujú prevažne pri ich dlhodobejšom užívaní (mesiace, roky). Medzi najčastejšie patrí priberanie hmotnosti, dráždenie tráviaceho traktu (vredová choroba), rednutie kostí (osteoporóza), cukrovka, kožné zmeny, očný zákal. Problém s ich celkovým vedľajšími účinkami sa podarilo do značnej miery preklenúť vývojom kortikosteroidov s lokálnym pôsobením (tzv. topické preparáty ako nosové spreje, kvapky, lieky na inhalačné podávanie, kožné preparáty). Pri tejto forme podania sa používajú minimálne dávky lieku, ktoré sú len zlomkom dávky pri celkovom podaní. Mnohí pacienti však majú obavy z ich vedľajších účinkov (kortikofóbia), bránia sa ich užívaniu a neuvedomujú si, že podávanie topických kortikosteroidov ich neohrozuje, ale naopak lieči ich chorobu a ochraňuje ich pred nežiaducim pôsobením celkových kortikoidov, ktoré by inak boli nevyhnutné.

  • Liečba alergénom - alergénová imunoterapia - je označovaná tiež ako hyposenzibiizácia alebo desenzibilizácia. Výrazom alergén sa označuje látka, ktorá spôsobuje alebo spúšťa alergiu, súčasne sa tým istým výrazom označuje liek proti alergii (liečebný alergén). Pri tejto liečbe sa podávajú do organizmu minimálne, stopové dávky alergénu voči ktorému si organizmus vytvorí vlastnú obranu (zablokovanie alergie). Liek existuje v podobe injekcií, kvapiek alebo tabletiek podávaných pod jazyk. Liek sa podáva podľa určitého dávkovacieho rozpisu, liečba má trvať väčšinou tri až päť rokov. Účinky liečby nie sú bezprostredné, prejavia sa až po nejakej dobe užívania. Je to jediná liečba, ktorá ovplyvňuje podstatu alergických pochodov v organizme. Odporúča sa u väčšiny pacientov s alergiou, pokiaľ neexistujú prekážky jej podávania (napríklad iné celkové závažné ochorenia) a ak je k dispozícii liečebný alergén na daný typ alergie. Používa sa pri alergii na peľ, plesne, roztoče, hmyzí jed, niektoré zvieratá. Alergénová imunoterapia nie je vhodná pri pokročilej a mnohopočetnej alergii. Na druhej strane ide o liečbu bezpečnú, ktorú je možné užívať aj v detskom veku od troch až piatich rokov alebo u žien v gravidite.

  • Biologická liečba - nová skupina liekov s použitím v rôznych medicínskych odboroch. V alergológii sa v súčasnosti používajú v liečbe ťažkej alergickej astmy. Vo výskume a príprave je rad ďalších preparátov, ktorá sa objavia v praxi v nasledujúcich rokoch.

hyperaktívny imunitný systém - ambulancia, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje