bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje novorodenecká žltačka - prírodná lekáreň, dom byliniek

Viac o pečeni sa dozviete tu

Viac ochorení pečene

Normálne hladiny bilirubínu v krvi sú pod 1,0 mg [dl (17 μmol / l], zatiaľ čo hladiny nad 2-3 mg/dl (34-51 μmol/l) zvyčajne vedú k žltačke. 

Typy ochorení na žltačku

Prehepatálna žltačka

Hepatálna žltačka

Posthepatálna žltačka

práve sa nachádzate v kapitole Novorodenecká žltačka 

Novorodenecká žltačka - prírodná lekáreň

Stručný popis choroby

Tento typ žltačky sa vyskytuje  bezprostredne po narodení a súvisí s hromadením vysokého množstva bilirubínu v krvi. Vyskytuje sa u 45-65% zdravých donosených novorodencov a 80-85% predčasne narodených novorodencov. Tieto čísla poukazujú na skutočnosť, že táto porucha je veľmi častá a môže byť dôsledkom enzymatickej nezrelosti hepatocytov, zvýšenej tvorby bilirubínu v plyvom zmeny z hypoxického prostredia v placente na reálne prostredie po pôrode. Význam novorodeneckej žltačky nie je spojený s jej vysokou prevalenciou, ale s niektorými súvisiacimi komplikáciami, zvlášť s nebezpečným vplyvom ukladania bilirubínu v tkanivách mozgu, čo môže viesť   k ťažkému a nezvratnému poškodeniu mozgu nazývanému kernikterus.

Príznaky

Prvé príznaky novorodeneckej žltačky sa môžu objaviť už po 24 hodinách po pôrode, niektoré po troch dňoch. Prvým príznakom je žlté sfarbenie kože a očných bielok vplyvom hromadenie bilirubínu v tkanivách. Bábätko môže dlhšie spať, spravidla zaspáva pri kojení. V prípade, že sú tieto príznaky zachytené ešte v nemocnici, lekársky tím sa vie postarať o adekvátnu liečbu. Príznaky žltačky spravidla do týždňa pominú. V tomto období odporúčame čo najčastejšie dojčenie, aby sme dosiahli zvýšené vylučovanie bilirubínu močom aj stolicou.

Prírodná liečba novorodeneckej žltačky

Príležitosti na zníženie obsahu bilirubínu v tele novorodenca, ktoré nám prírodná liečba ponúka, sa sústreďujú pochopiteľne na rodičku, a to počas posledného trimestra a prvých 14 dní počas kojenia dojčaťa. Užívanie čakanky (cichorium intybus) urýchľuje vylučovanie bilirubínu vďaka svojim flavonoidom, vrátane apigenínu, kvercetínu a luteolínu, čo sú všetky stimuly enzýmu UDP-glukuronozyltransferázy. Laxatívny účinok, zvýšenie počtu stolíc a viazanie sa na bilirubín v čreve sú ďalšími výhodami tejto rastliny, ktoré uľahčujú vylučovanie bilirubínu. Čakanku, ak je pripravená ako odvar zo sušiny, odporúčame užívať budúcim rodičkám od 36 týždňa tehotenstva, a to tri krát denne po 2,5 dcl jedna dávka pripravená ako macerát zo sušenej vňate. V užívaní pokračovať aj počas prvých dvoch týždňov po pôrode. Súčasne odporúčame novorodenca kúpať v čakankovom kúpeli. Vodný macerát z čakanky je možné nahradiť etanolovým extraktom, alebo sirupom.

Čakanka významne prispieva k zníženiu deficitu UDP-glukuronozyltransferázy pri narodení a enterohepatálnej cirkulácie v dôsledku vysokých koncentrácií β-glukuronidázy v čreve donosených a predčasne narodených detí, ktoré sú hlavnými príčinami ikteru u novorodencov. 

V prípade podozrenia na novorodeneckú žltačku po prepustení rodičky s dojčaťom z nemocnice dôrazne neodporúčame liečiť len bylinnou terapiou. Naše odporúčania súvisia s prevenciou a vybudovaní maximálnej možnej ochrany proti komplikáciám v súvislosti s novorodeneckou žltačkou.

novorodenecká žltačka - prírodná lekáreň, dom byliniek bylinky, čaje, koreniny, liečivé maste a oleje